Robertus arundineti (O.P.-Cambridge, 1871) – snovačka polní
Čeleď: Theridiidae – snovačkovití
Status: běžný druh
Popis: Délka těla 2–2,5 mm (hlavohruď 1–1,2 mm). Hlavohruď je kaštanově hnědá až žlutohnědá (tmavější v přední části), bez kresby. Zadeček je oválný, mírně zploštělý se čtyřmi vtisky (důlky) na hřbetní straně. Zbarvení zadečku je šedohnědé až téměř černé. Nohy a makadla jsou žlutohnědé s tmavšími posledními články.
Možná záměna: Záměna je možná s dalšími snovačkami rodu Robertus. Ke spolehlivému určení je třeba porovnat kopulační orgány. Na první pohled připomíná také některé větší pavučenky (Erigoninae), od nichž se liší kratšími a robustnějšími nohami, postavením očí a hřebínkem ostnů na chodidle čtvrtého páru noh.
Rozšíření: Palearktický druh, široce rozšířen v celé Evropě a Střední Asii.
V ČR hojný druh po celém území, od nížin do hor. Mapa rozšíření zde.
Biologie a ekologie: Snovačka polní obývá zejména různé nelesní biotopy jako jsou suché stráně, meze, louky, pastviny, vřesoviště, ale i vlhké louky a rašeliniště. Hojně také na postindustriálních stanovištích (lomy, pískovny, haldy) a také na polích. Vzácněji se vyskytuje i ve světlých lesích, na pasekách a osluněných lesních okrajích. Žije na zemi v opadu, ve stařině, pod kameny, kusy dřeva a v mechu. Staví si řídké trojrozměrné sítě mezi stařinou, pod kameny nebo i v prohlubních na povrchu půdy. Drobný bílý kulovitý kokon, ve kterém bývá jen okolo deseti vajíček, umisťuje samice do úkrytu a hlídá ho. S dospělci se setkáme celoročně.
Literatura:
Buchar J. & Růžička V. (2002): Catalogue of spiders of Czech Republic. Peres, Praha.
Kůrka A., Řezáč M., Macek R. & Dolanský J. (2015): Pavouci České republiky. Academia Praha.
Nentwig W., Blick T., Bosmans R., Gloor D., Hänggi A., Kropf C. (2024): Spiders of Europe. Version 09.2024. Online at https://www.araneae.nmbe.ch.
Najdete zde již více než 2800 druhů rostlin, hub a živočichů!