Rhysodromus histrio - listovník strakatý

17. 8. 2014 vytvořil Ondřej Machač

Rhysodromus histrio (Latreille, 1819) – listovník strakatý

Syn.: Philodromus histrio (Latreille, 1819)

Čeleď: Philodromidae – listovníkovití

Status: vzácný druh

 

Popis: Délka těla 5–8 mm (hlavohruď 1,7–2,5 mm). Hlavohruď je světle hnědá s dvěma tmavšími širokými pruhy. Zadeček je peckovitý, hnědě zbarvený s tmavou klínovitou skvrnou a typickou strakatou kresbou. Zbarvení samečků je kontrastnější. Nohy jsou žlutohnědé.

 

Možná záměna: Záměna je na první pohled možná s některými dalšími druhy rodu Philodromus, od kterých se však liší svou strakatou kresbou.

 

Rozšíření: Holearktický druh – Evropa, Asie a Severní Amerika.

 

V ČR vzácný druh známý především z jihu Moravy (Znojemsko, Břeclavsko). V Čechách byl dosud nalezen jen v PR Vlhošť v CHKO Kokořínsko. Mapa rozšíření zde.

 

Biologie a ekologie: Tento listovník se vyskytuje na různých xerotermních biotopech – písčiny, vřesoviště, osluněné okraje borových lesů a druhotně také pískovny a úhory v teplejších oblastech. Na rozdíl od většiny listovníků rodu Philodromus žije na nízké vegetaci a často také na zemi. Dospělci se vyskytují zejména v červnu a červenci.

 

 

Literatura:


Růžička V. & Buchar J. (2008): Dodatek ke katalogu pavouků České republiky 2001-2007. Sborník Oblastního muzea v Mostě, řada přírodovědná 29-30: 3-32.

 

Kůrka A., Řezáč M., Macek R. & Dolanský J. (2015): Pavouci České republiky. Academia Praha.