Rhinanthus pulcher - kokrhel sličný

15. 1. 2011 vytvořil Michal Hroneš

Rhinanthus pulcher Schummel - kokrhel sličný  

Syn.: Rhinanthus alpinus Baumg., Rhinanthus crista-galli subsp. punctatus Tausch ex Čelakovský  

Čeleď: Orobanchaceae - zárazovité (dříve Scrophulariaceae - krtičníkovité)  

Status: C2

 

Popis: Jednoleté, 5-50 cm vysoké byliny s přímou, nevětvenou nebo jen občasně větvenou, fialově tečkovanou, lysou nebo na 2 protilehlých stranách řídce chlupatou lodyhou. Listy jsou kopinaté, na okraji pilovitě zubaté, oboustranně roztroušeně štětinovitě chlupaté, lesklé, obvykle tmavě zelené. Květenství je oboustranně hroznovité. Listeny jsou trojúhelníkovité až téměř kosočtverečné, roztroušeně štětinaté, zelené až žlutozelené, fialově čárkované, na konci špičaté, na okraji zubaté, spodní zuby mají protáhlou špičku. Kalich je vejcovitý, později nafouklý, žlutozelený, často fialově tečkovaný. Kališní cípy jsou ostře špičaté. Koruna je žlutá až žlutobílá, na konci fialově naběhlá, dvoupyská. Horní pysk je vyklenutý, delší než pysk spodní. Plodem je tobolka ukrývající semena s křídlatým lemem.

 

Možná záměna: Podobnými druhy jsou kokrhel větší (Rhinanthus major) a kokrhel menší (Rhinanthus minor) a také jejich kříženec. Od těchto druhů se kokrhel sličný liší zejména fialovými skvrnkami a čárkami v květenství, nápadně ohnutou korunní trubkou či vzhůru vyklenutým horním pyskem.

 

Rozšíření: Sudeto-karpatský druh, který se ostrůvkovitě vyskytuje v nejvyšších polohách střední a jihovýchodní Evropy, od Krkonoš po pohoří Rila v Bulharsku. Udáván je i z východní části Alp, zde však může jít o záměnu s jiným blízce příbuzným druhem.

 

V ČR se vyskytuje spolehlivě jen ve Vysokých Sudetech, tedy v Krkonoších, na Kralickém Sněžníku a v Hrubém Jeseníku. Roste zejména v subalpínském stupni, vzácně sestupuje i do nižších poloh, těsně pod horní hranici lesa.

 

Ekologie: Horský druh, který roste na pastvinách a krátkostébelných trávnících nad horní hranicí lesa, v ledovcových karech a také na sešlapávaných místech podél cest. Je diagnostickým druhem společenstev smilkových trávníků svazu Nardion strictae.

 

Stejně jako ostatní zástupci čeledi Orobanchaceae je i tento druh poloparazitický. Od hostitele si berou především vodu a v ní rozpuštěné minerály. K jeho hostitelům patří zejména zástupci čeledi lipnicovitých (Poaceae).

 

Terofyt, který kvete v červenci a srpnu.

 

Ohrožení a ochrana: Druh je na území ČR ohrožen především svou vzácností a omezenou plochou vhodných biotopů. Značná část jeho lokalit navíc zanikla po ukončení pastvi a lučního hospodaření nad horní hranicí lesa. V současné době je druh dobře územně chráněn (všechny jeho lokality leží na území NP, CHKO či případně NPR). V Červeném seznamu cévnatých rostlin je uveden jako druh silně ohrožený. Zákonem chráněn není.

 

 

 

Literatura:

 

Skála Z. & Štech M. (2000): Rhinanthus L. In: Slavík B. (ed.), Květena České republiky 6, Academia, Praha, 462–471.