Rhagium bifasciatum - tesařík dvoupásovaný

26. 8. 2008 vytvořil Filip Trnka

Rhagium bifasciatum Fabricius, 1775 - tesařík dvoupásovaný

Syn.: Cerambyx anglicus Gmelin, 1790 nec Voet, 1778; Cerambyx maculatus Goeze, 1777; Hagrium bifasciatum Fabricius, 1775); Rhagium bifasciatum var. andreae Villiers, 1978; Rhagium elegans Herbst, 1786); Stenocorus parisinus Goeffroy, 1785; Stenocorus varius Voet, 1806; kousavec dvoupáskovaný, tesařík dvoupruhý

Čeleď: Cerambycidae - tesaříkovití

Status: běžný druh

 

Popis: Velikost 12-22 mm, černo-šedé barvy, na krovkách bledě žluté pruhy, které jsou u různých jedinců velmi variabilní, nejčastěji na každé krovce dva pruhy. Někdy pásky chybějí, nebo mohou být vzácně spojeny. Na štítu viditelné trny. Tykadla krátká typická pro rod Rhagium. Nezaměnitelný druh.

 

Rozšíření: Téměř celá Evropa, Kavkaz a Malá Asie.


V ČR zejména v podhorských a horských oblastech, kde je hojným zástupcem tesaříkovitých.

 

Biologie a ekologie: Dospělci se objevují od května do srpna, žijí v jehličnatých a smíšených lesích, spíše v podhůří a vysokých horách, ale i v nížinách. Často sedící na padlých stromech nebo na pařezech, také na květech, zejména jeřábu (Sorbus) a hlohu (Crataegus). Po páření samičky kladou vajíčka na smrk (Picea), jedli (Abies) a borovici (Pinus), ale i na jiné stromy, nejsou výjimkou ani listnaté dřeviny. Vývoj trvá dva roky, druhou zimu již přezimovávají imaga, která na jaře opouštějí dřevo.

 

rhagium_bifasciatum3