Ranunculiphilus pseudinclemens - krytonosec

30. 4. 2022 vytvořil Filip Trnka

Ranunculiphilus pseudinclemens (Dieckmann, 1970) – krytohlav

Čeleď: Curculionidae – nosatcovití

Status: CR

 

Popis: Délka těla 2,2–2,6 mm, zbarvení černé se světlými chloupky. Z vrchní a boční strany žlutavé šupinky tvořící tečku. Nosec silnější, u samic lesklý a jemně tečkovaný.

 

Možná záměna: S jinými rody z podčeledi Ceutorhynchinae. Od ostatních rodů se rod Ranunculiphilus liší celkovým habitem, osazením tykadel, které jsou v přední polovině nosce a štít má mělkou střední rýhu. Příbuzný druh R. faeculentus, má štíhlejší nosec, který je v bazální části hrubě tečkovaný, matný a obývá nížiny. Determinačně velmi obtížný druh, spolehlivě podle kopulačních orgánů samců.

 

Rozšíření: Středoevropský endemit, který je známý pouze ze tří izolovaných lokalit v České republice, Polsku a na Slovensku.

 

V ČR je znám historicky i recentně z jediné lokality v CHKO Jeseníky v NPR Praděd, konkrétně z Velké kotliny.

 

Biologie a ekologie: Dospělci od konce června do září s maximem v červenci a srpnu. Chladnomilný druh s vazbou na ledovcová karová údolí, horské louky, prameniště a mokřiny. Na našem území žije na stračce vyvýšené (Delphinium elatum), ale je znám i z oměje tuhého (Aconitum firmum). Bionomie není příliš známa, imaga se zdržují na živných rostlinách. Vývoj larválních stádií není znám.

 

Ohrožení a ochrana: Druh je zařazen v červeném seznamu ČR v kategorii „kriticky ohrožený“. Biotopy tohoto druhu jsou ohroženy především zarůstáním dřevinami, ty jsou ale v karových údolích přirozeně eliminovány lavinami. Biotop je lokálně ohrožen výsadbami borovice kleče (Pinus mugo), která byla historicky vysazována, aby zabraňovala pádům lavin, ale dnes je tato dřevina odstraňována. Vegetace je také oblíbená zvěří, při vysokých stavech zvěře může docházet k eutrofizaci biotopu a mizení živné rostliny.

 

   

 

Literatura:

 

Benedikt S., Borovec R., Fremuth J., Krátký J., Schön K, Skuhrovec J. & Trýzna M. (2010): Komentovaný seznam nosatcovitých brouků (Coleoptera: Curculionoidea bez Scolytinae a Platypodinae) České republiky a Slovenska. 1. díl. Systematika, faunistika, historie výzkumu nosatcovitých brouků v České republice a na Slovensku, nástin skladby, seznam. Komentáře k Anthribidae, Rhynchitidae, Attelabidae, Nanophyidae, Brachyceridae, Dryopthoridae, Erirhinidae a Curculionidae: Curculioninae, Bagoinae, Baridinae, Ceutorhynchinae, Conoderinae, Hyperinae. (Commented check-list of weevils (Coleoptera: Curculionoidea excepting Scolytinae and Platypodinae) of the Czech Republic and Slovakia. (Part 1. Systematics, faunistics, history of the research of weevils in the Czech Republic and Slovakia, structure vignette, check-list. Comments to Anthribidae, Rhynchitidae, Attelabidae, Nanophyidae, Brachyceridae, Dryopthoridae, Erirhinidae and Curculionidae: Curculioninae, Bagoinae, Baridinae, Ceutorhynchinae, Conoderinae, Hyperinae). Klapalekiana, 46 (supplementum): 1–363. 

 

Colonnelli E. (2013): Subfamily Ceutorhynchinae. Pp. 176–214. In: Löbl I. & Smetana A.(eds): Catalogue of Palaearctic Coleoptera. Volume 8. Curculionoidea II. Brill, Leiden, 700 pp.

 

Colonnelli E. & Knutelski S. (2005): Redescription and new records of Ranunculiphilus pseudinclemens (Dieckmann, 1969) with a key to the species of the genus (Coleoptera: Curculionidae: Ceutorhynchinae). Genus, 16: 619–627.

 

Dieckmann L. (1972): Beiträge zur Insektenfauna der DDR: Coleoptera - Curculionidae: Ceutorhynchinae. Beiträge zur Entomologie: 22: 3–128.

 

Strejček J. (1976): Příspěvek k poznání fauny brouků čeledi Anthribidae a Curculionidae v ČSSR. (Beitrag zur Kenntnis der Käferfauna der Familien Anhribidae und Curculionidae in der ČSSR). Zprávy Československé Společnosti Entomologické, 12: 119–138.