Purpuricenus kaehleri - tesařík broskvoňový

19. 7. 2010 vytvořil Filip Trnka

Purpuricenus kaehleri (Linnaeus, 1758) - tesařík broskvoňový

Čeleď: Cerambycidae - tesaříkovití

Status: KO, RE

 

Popis: Délka těla je 9-20,5 mm. Krovky jsou červené s černou oválnou skvrnou uprostřed. Štít je nejčastěji černý, vzácněji s červenými skvrnami nebo je celý červený. Zbarvení krovek a štítu je variabilní.

 

Rozšíření: Celá Evropa (vyjma severních zemí), Kavkaz a Zakavkazí, Turecko, Blízký Východ a severní Írán.

 

V ČR témeř vyhynulý druh, recentně pouze na Křivoklátsku a NP Podyjí. Historicky poměrně častý druh v ovocných sadech na jižní Moravě a v Čechách v okolí Prahy.

 

Biologie a ekologie: Dospělci konce května do začátku srpna v listnatých lesích, lesostepích a starých ovocných sadech. Živnou rostlinou je převážně dub (Quercus spp.). Larvy se vyvíjejí jak v živém tak mrtvém dřevě, vývoj je dvou až tříletý.

 

Ohrožení a ochrana: Zařazen mezi zvláště chráněné druhy jako kriticky ohrožený, v Červeném seznamu bezobratlých veden jako vyhynulý druh, ovšem došlo k chybě, jelikož se v ČR prozatím recentně vyskytuje. Vždy byl poměrně vzácným druhem, který ve 40. a 50. letech 20. století vlivem insekticidů a zánikem soukromých sadů rapidně ustoupil. Dnes již pouze jednotlivé nálezy. Pro tento druh je třeba chránit původní druhovou skladbu lesních porostů.

 

Taxonomická poznámka: V ČR se setkáme s nominátním poddruhem Purpuricenus kaehleri kaehleri, stejně jako ve většině Evropy. Poddruh Purpuricenus kaehleri menetriesi se vyskytuje pouze v Íránum Azejbardžánu, Gruzii a Rusku.