Pulsatilla alpina subsp. austriaca - koniklec alpinský bílý

29. 11. 2008 vytvořil Michal Hroneš

Pulsatilla alpina (L.) Delabre subsp. austriaca Aichele et Schwegler  koniklec alpinský bílý  

Syn.: Anemone scherfelii Ull., Anemone alpina auct. bohem. non L., Anemone alba Kerner, Pulsatilla scherfelii (Ull.) Skalický, Pulsatilla alba auct. bohem. non Rchb., Pulsatilla alpina subsp. alba auct., Pulsatilla micrantha auct. non Sweet., Preonanthus alpinus (L.) Schur, Preonanthus scherfelii (Ull.) Skalický

Čeleď: Ranunculaceae  pryskyřníkovité  

Status: C3, §3

 

Popis: Rostliny s vícehlavým oddenkem a za květu s 512 cm vysokou lodyhou. Stonek je přímý, hustě měkce chlupatý, často tmavě červeně naběhlý. Přízemní růžice chudá, často tvořená pouze dvěma listy. Listová čepel je trojúhelníkovitá, trojčetně zpeřená. Jednotlivé lístky jsou obvykle ještě 2x lichozpeřené. Listeny, vyrůstající zhruba v polovině stonku, tvoří dvou až čtyřčetný přeslen a jsou podobné přízemním listům. Květy jsou bílé, vzácněji nažloutlé, jednotlivé, miskovité, většinou šestičetné. Okvětní lístky jsou celokrajné, uvnitř lysé, zevnějšku plstnatě chlupaté, často nafialovělé. Plodem jsou protáhlé, ochlupené nažky.

 

Možná záměna: Jde o náš jediný bělokvětý koniklec. V Krkonoších bývá někdy zaměňován s bělokvětou sasankou narcisokvětou (Anemone narcissiflora), jejíž květy však vyrůstají v okolících.

 

Rozšíření: Hory střední Evropy (Sudety, Karpaty, Alpy) a několik dalších pohoří v jižní Evropě (Pyreneje, Dinardy).

 

U nás tento koniklec nalezneme pouze v Krkonoších (Rýchory, Obří Důl a úpatí Sněžky, Kotel, údolí Bílého Labe a mnoho dalších lokalit). Záznamy z ostatních pohoří (Jeseníky, Krušné hory) jsou pravděpodobně mylné.  

 

Ekologie: Koniklec alpinský bílý roste na alpínských a subalpínských trávnících, na horských pastvinách nebo na úpatí ledovcových karů, obvykle nad horní hranicí lesa. Výrazně světlomilný druh (heliofyt), upřednostňující silikátové podklady. Je diagnostickým druhem společenstev fytocenologické třídy Juncetea trifidi.

 

Ohrožení a ochrana: Druh je v ČR ohrožen především svou dekorativností, jež vyvolává zájem zahrádkářů a také tím, že roste na poměrně malém území. Naprostá většina jeho lokalit leží na území KRNAPu a je tudíž územně chráněna.

 

 


Literatura:

 

Skalický V. (1988): Pulsatilla Mill. – koniklec. – In: Hejný S., Slavík B., Chrtek J., Tomšovic P. & Kovanda M. (eds), Květena České socialistické republiky 1, p. 414–422, Academia, Praha.