Portulaca oleracea - šrucha zelná

6. 12. 2009 vytvořil Michal Hroneš

Portulaca oleracea L. - šrucha zelná

Syn.: Portulaca oleracea subsp. silvestris  (Montandon) Thell., Portulaca aurea Hort. ex DC., Portulaca laevis Buch.-Ham., Portulaca officinarum Crantz, Portulaca viridis Hort. ex DC., Portulaca retusa Engel., Portulaca neglecta Mackenzie et Bush  

Čeleď: Portulacaceae - šruchovité  

Status: běžný druh

 

Popis: Jednoleté byliny tvořící polštáře poléhavých až mírně vystoupavých, silně dužnatých lodyh. Lodyhy jsou do 30 cm dlouhé, zelenavé nebo červeně naběhlé. Listy jsou tlusté, obvejčité až téměř elipsovité, na bázi klínovité, zaokrouhlené. Listeny jsou trojúhelníkovité, hyalinní. Květy jsou drobné, žluté. Plodem je elipsovitá tobolka.

 

Rozšíření: V současné době se jedná o kosmopolitní druh, jehož původ není zcela přesně znám. Někteří autoři pokládají za původní populace rostoucí v západní Asii či severní Africe. Analýza semen z archeologických nalezišť v Severní Americe však ukázala, že se šrucha zelná vyskytovala v USA už v předkolumbovské době. Tím není vyloučen původní výskyt v Americe a následné rozšíření šruchy do celého světa až po kolonizaci Evropany. V Evropě se v současné době vyskytuje od nejjižnějších poloh Středomoří až po střední Skandinávii.

 

V ČR roztroušeně v teplejších oblastech, především v termofytiku, vzácněji také v nižším mezofytiku. V horách se tento druh nevyskytuje nebo je jen velmi vzácně zavlékán.

 

Ekologie: Šrucha zelná roste na silně antropicky ovlivněných stanovištích, jako jsou okraje cest, chodníky, železniční náspy, okraje polí a vinic či zahrady, především na dobře osluněných suchých půdách.

 

Terofyt, kvetoucí od července do října.

 

Význam: Archeofyt. Listy a lodyhy obsahují značné množství omega-3-mastných kyselin a antioxidantů. Především v subtropických a tropických oblastech se šrucha pěstuje jako zelenina.

 

Taxonomická poznámka: Jedná se o velmi variabilní druh, který je často rozdělován na větší množství poddruhů. U nás se s jistotou vyskytuje pouze nominátní poddruh Portulaca oleracea subsp. oleracea. Známy jsou však také údaje o pěstování poddruhu Portulaca oleracea subsp. sativa (Haw.) Čelakovský.