Polistes dominula - vosík francouzský

24. 2. 2018 vytvořil Ondřej Machač

Polistes dominula (Christ, 1791) – vosík francouzský

Čeleď: Vespidae – vosovití

Status: běžný druh

 

Popis: Délka těla 12–19 mm. Hlava je žlutočerná, oči zelené, tykadla jsou žlutooranžová. Samci mají žlutou obličejovou část a kusadla. Hruď je černá s několika žlutavými skvrnami po bocích a na štítku. Zadeček je vřetenovitý, na obou koncích zúžený, žlutočerně pruhovaný. Křídla jsou poměrně úzká, průhledná až mírně nažloutlá. Nohy jsou žlutavé s tmavšími stehny.

 

Možná záměna: Záměna je možná s dalšími vosíky (Polistes). Od ostatních našich druhů se liší žlutým posledním článkem zadečku, žlutooranžovými tykadly a znacích na hlavě a kusadlech.

 

Rozšíření: Palearktický druh – téměř celá Evropa, severní Afrika, Kanárské ostrovy a mírný pás Asie.

 

V ČR hojný druh, nejvíce v nižších polohách. Patří mezi naše nejhojnější vosíky.

 

Biologie a ekologie: Vosík francouzský obývá různé otevřené a skalní biotopy, často také v okolí lidských obydlí. Žije sociálně. Samice po přezimování, staví jednoduché nekryté hnízdo skládající se z několika pláství (obvykle okolo 150 buněk) připevněné směrem dolů k podkladu stopkou. Hnízdo je připevněno na krytých místech, např. na skále nebo dřevěných stavbách. Hnízdo staví samice stejně jako vosy a sršně z rozžvýkaného dřeva a slin. Samice hnízdo hlídá a stará se o něj, dokud nedospěje další generace samců a samic. Larvy krmí rozžvýkaným hmyzem, dospělci se živí nektarem a rostlinnými šťávami. Vosík francouzký může v obraně použít žihadlo, bodnutí je však jen málo citelné a po chvíli vymizí. Přezimují oplodněné samice.

 

 

Literatura:


Macek J., Straka J., Bogusch P., Dvořák L., Bezděčka P. & Tyrner P. (2012): Blanokřídlí České republiky I. – Žahadloví.