Platystoma seminationis - temnatka běžná

5. 7. 2018 vytvořil Ondřej Machač

Platystoma seminationis (Fabricius, 1775) – temnatka běžná

Čeleď: Platystomatidae – temnatkovití

Status: běžný druh

 

Popis: Délka těla 5–8 mm, rozpětí křídel cca 12 mm. Hlava je černá až šedohnědá, poměrně malá. Oči jsou hnědočervené. Tykadla jsou krátká nitkovitá. Hrudní štít je svrchu lysí, šedohnědě skvrnitý. Zadeček je šedočerný se světlejšími skvrnami. Nohy jsou jednobarevně černé. Křídla poměrně široká, tmavě šedá se světlými tečkami vytvářející druhově specifickou kresbu.

 

Možná záměna: Záměna je možná s některými dalšími jedinci rodu Platystoma (v ČR 4 druhy), zvláště s temnatkou P. lugubre, která má světlé chodidla a odlišnou kresbu na křídlech.

 

Rozšíření: Holearktický druh rozšířen v celé Evropě a v Severní Americe.

 

V ČR hojný druh, po celém území, zejména v nížinách a pahorkatinách. Naše nejhojnější temnatka.

 

Biologie a ekologie: Temnatka běžná se vyskytuje na různých biotopech, jako jsou louky, okraje lesů a cest, meze, paseky, břehové porosty apod. Imaga se vyskytují od května do října (nejběžnější jsou v květnu a červnu), pomalu kráčejí a popolétávají po listech bylin a keřů. Tato moucha má zajímavý pářící rituál, kdy si samec se samicí vzájemně imponují nafukováním zadečku, zvedání křídel a vzájemným „očicháváním“ sosáky.  Larvy žijí v půdě, kde se živí rostlinnými zbytky.

 

 

Literatura:


Javorek V. (1978): Kapesní atlas dvoukřídlého hmyzu. SPN Praha.