Plantago major subsp. major - jitrocel větší pravý

31. 1. 2022 vytvořil Michal Hroneš

Plantago major L. subsp. major – jitrocel větší pravý
Syn.: Plantago latifolia Salisb., Plantago major subsp. vulgaris (Hayne) Dostál, Plantago dilatata Opiz, Plantago compressiscapa Opiz, Plantago dostalii Domin, Plantago major subsp. dostalii (Domin) Dostál
Čeleď: Plantaginaceae – jitrocelovité
Status: běžný druh

Popis: Vytrvalé byliny s krátkým kolmým oddenkem, přízemní růžicí listů a vystoupavými nebo přímými, až 30 cm vysokými stvoly. Listy přízemní růžice dlouze řapíkaté, s čepelí vejčitou až eliptickou, na bázi srdčitou, uťatou až klínovitou, celokrajnou, lysou nebo roztroušeně chlupatou. Stvoly jsou oblé, v horní části obvykle přitiskle chlupaté. Klasy jsou protáhle válcovité, obvykle delší než stvol, kompaktní, vzácně na bázi přetrhované. Kalich hluboce členěný, koruna trubkovitá s žlutobílými až hnědobílými cípy. Nitky tyčinek jsou bělavé až hnědavé. Plodem jsou hnědé tobolky.

Možná záměna: Podobnými druhy jsou jitrocel chudokvětý (Plantago uliginosa) a vzdáleně také j. prostřední (Plantago media). Jitrocel chudokvětý se odlišuje listy na okrajích často zubatými a na spodní straně chlupatými a poléhavými až vystoupavými, krátkými stvoly. Jitrocel prostřední má nápadně bělavě až šedavě chlupaté listy a narůžovělé nitky tyčinek.

Rozšíření: Původní zřejmě v Evropě, severní Africe a v západní Asii. Sekundárně se rozšířil téměř kosmopolitně.

V ČR jde o velmi hojný druh, který se vyskytuje od nížin po nejvyšší vrcholy hor, kam je zavlékán podél cest.

Ekologie: Druh okrajů cest, rumišť, sešlapávaných trávníků, pastvin, vlhčích luk, polí s okopaninami, lesních cest a mezí, který dobře snáší sešlapávání i znečištění půdy. Roste na půdách různých typů bohatých na živiny. Je diagnostickým druhem pastvin a sešlapávaných trávníků svazů Cynosurion cristati, Saginion procumbentis a Coronopodo-Polygonion arenastri.

Hemikryptofyt, který kvete od červena do října.

Taxonomická poznámka: Kromě hojného nominátního poddruhu bývá rozlišován také slaniskový poddruh jitrocel větší slaniskový (Plantago major subsp. winteri). Druhý jmenovaný taxon by se měl odlišovat drobnějším vzrůstem, listy s menším počtem žilek a klasy k vrcholu nezúženými. Jeho recentní výskyt na území ČR je sporný.
 

 

 

Literatura:

Chrtek J. sen. (2000): Plantago L. – In: Slavík B., Chrtek J. jun. & Štěpánková J. (eds), Květena České republiky 6, Academia, Praha, p. 530–546.

Kaplan Z., Koutecký P., Danihelka J., Šumberová K., Ducháček M., Štěpánková J., Ekrt L., Grulich V., Řepka R., Kubát K., Mráz P., Wild J. & Brůna J. (2018): Distributions of vascular plants in the Czech Republic. Part 6. – Preslia 90: 235–346.