Phytoecia argus - kozlíček

9. 3. 2010 vytvořil Filip Trnka

Phytoecia argus (Frölich, 1793) - kozlíček

Syn.: Musaria argus (Frölich, 1793)

Čeleď: Cerambycidae - tesaříkovití

Status: CR

 

Popis: Velikost 10-21 mm. Krovky žluto-šedě nebo popelavě tomentované, štít a hlava zpravidla celý červený se sedmi černými skvrnami. Na hlavové části najdeme tři skvrny na temeni, jednu uprostřed, dvě před kořeny tykadel a dalších pět před okrajem štítu. Vyjímečně se skvrny slévají. Samci mají zpravidla štít s bílým chloupkováním, naproti tomu samice ho mají témeř holý. Končetiny žluto-červené s černou skvrnou na předních, středních a největší na zadních stehnech. Chodidla černá, šedě tomentovaná. Tykadla černá s hnědým tomentem.

 

Rozšíření: Pontomediteránní druh vyskytující se v jižní části střední Evropy, jižní Evropě, na Krymu a Balkánském poloostrově.

 

V ČR je velmi lokální a vzácný, rozšíření je omezeno pouze na nejteplejší místa na  jižní Moravě. Recentní nálezy jsou známy z NPR Mohelenská hadcová step a vzácněji z Pálavy a okolí Mutěnic.

 

Biologie a ekologie: Dospělci od dubna do června, s maximem na přelomu dubna a května. Druh je vázán na stepní a lesostepní stanoviště. Oligofágní druh s vazbou na různých družích seselů (Seseli spp.), vývoj je jednoletý. Imaga se od dubna za slunečných dnů páří na živných rostlinách a kladou vajíčka na spodní části stonků. Při vyrušení velmi rychle a obratně létají. Larvy se prokoušou ke kořenům kde se kuklí koncem léta. Na jaře vylézají dospělci.

 

Ohrožení a ochrana: Hlavním faktorem pro přežití tohoto druhu v ČR je územní ochrana stepních trávníků což je v tomto případě splněno, ale jen to nestačí, hlavním faktorem pro přežívání je sešlapávání nebo přepásání stepní vegetace. Pokud jsou živné rostliny dobře osluněné druhu se velmi daří.

 

Taxonomická poznámka: Nálezy s ČR, které byly atypické (jedinci s převažujícím černým štítem) byly chybně uváděny jako příbuzný druh Phytoecia rubropunctata, který se vyskytuje v jižní Evropě.