Phrurolithus minimus - brablenčík lesní

11. 6. 2023 vytvořil Ondřej Machač

Phrurolithus minimus C. L. Koch, 1839 – brabenčík lesní

Čeleď: Phrurolithidae – brabenčíkovití

Status: VU

 

Popis: Délka těla 2,1–3,3 mm (hlavohruď 1–1,1 mm). Hlavohruď je oranžovohnědá s nevýraznou tmavší přední částí. Zadeček je vejčitý, mírně lesklý, černý se dvěma páry bílých teček, někdy mohou i chybět nebo být nevýrazné. Bílá tečka je také nad snovacími bradavkami. Makadla jsou tmavá, u samců s nápadnou zahnutou apofýzou. Nohy jsou žlutohnědé s oranžovými stehny.

 

Možná záměna: Záměna je možná s dalšími druhy rodu Phrurolithus (v ČR 4 druhy). Od nich se liší oranžovou hlavohrudí. Spolehlivé určení je podle kopulačních orgánů. Tento brabenčík se na první pohled podobá svým zbarvením a pohyby také některým mikáriím (Micaria) nebo mravčíkům (Zodarion).

 

Rozšíření: Palearktický druh, široce rozšířen v mírném pásu Evropy.

 

V ČR poměrně vzácný druh, zvláště se vyskytuje v teplých oblastech a nížinách. Mapa rozšíření zde.

 

Biologie a ekologie: Brabenčík lesní žije na lesostepích, ve světlých svahových doubravách, na vřesovištích a stepích. Žije na zemi pod kameny, kousky dřeva nebo v listovém opadu a mezi stařinou. Často žije v okolí mravenišť. Pavučiny si nestaví a kořist loví pronásledováním, mravence však neloví. Aktivní je nejvíce za slunečných dnů, kdy velmi hbitě pobíhá po zemi a mezi opadem. S dospělci se setkáme zejména od dubna do srpna.

 

Ochrana a ohrožení: Tento druh je vázán na lesostepní přírodně blízké biotopy a díky této vazbě byl zařazen v červeném seznamu pavouků mezi druhy zranitelné (VU). Ohrožen je zarůstáním stepních a lesostepních biotopů.

 

 

Literatura:

 

Buchar J. & Růžička V. (2002): Catalogue of spiders of Czech Republic. Peres, Praha.

 

Kůrka A., Řezáč M., Macek R. & Dolanský J. (2015): Pavouci České republiky. Academia Praha.