Phragmatobia fuliginosa - přástevník šťovíkový

28. 5. 2021 vytvořil Ondřej Machač

Phragmatobia fuliginosa (Linnaeus, 1758) – přástevník šťovíkový

Čeleď: Arctiidae – přástevníkovití

Status: běžný druh

 

Popis: Menší druh přástevníka o rozpětí křídel 30–36 mm, délka těla okolo 20 mm. Hlava je hnědá, tykadla jsou u obou pohlaví nitkovitá. Hruď je ochlupená hnědými chloupky. Zadeček je růžový, červený až červenohnědý s tmavším středovým přerušovaným proužkem. Přední křídla jsou hnědá s tmavou tečkou, zadní křídla jsou červená až růžová s tmavým lemem. Nohy jsou hnědé s růžovými stehny. Obě pohlaví mají stejné zbarvení. Housenka je hnědá až šedohnědá se světlým hřbetním proužkem (někdy je nevýrazný) s dlouhými chloupky.

 

Možná záměna: Záměna je možná s přástevníkem smutečním (Phragmatobia luctifera), který má žlutý zadeček a hnědá zadní křídla se žlutou skvrnou.

 

Rozšíření: Palearktický druh, široce rozšířen v celé Evropě (kromě nejsevernějších částí), Střední Asii (až do Tibetu) a v severní Africe.

 

V ČR hojný druh, roztroušeně po celém území, od nížin až do hor, nejvíce v nižších a středních polohách.

 

Biologie a ekologie: Přástevník šťovíkový se vyskytuje na různých nelesních biotopech, jako jsou louky, pastviny, meze, okraje lesů, mýtiny apod. Imaga u nás létají od dubna do konce června, někdy také v druhé generaci od konce července do října. Létají převážně v noci, často přilétají na světlo. Housenky jsou polyfágní a živí se různými bylinami, zejména jitroceli (Plantago), svízeli (Galium), smetánkami (Taraxacum) a šťovíky (Rumex). Housenky najdeme zejména od srpna do dubna. Při vyrušení padají k zemi a stáčí se do klubíčka. Vzrostlé housenky přezimují a kuklí se brzy na jaře(často hned po oblevě) v řídkém šedavém zámotku mezi stařinou a nízkou vegetací.

 

 

Literatura:

 

Macek J., Dvořák J., Traxler L. & Červenka V. (2007): Motýli a housenky střední Evropy Noční motýli I., Academia Praha.