Pholcomma gibbum (Westring, 1851) – snovačka vypouklá
Čeleď: Theridiidae – snovačkovití
Status: nehojný druh
Popis: Jedna z našich nejmenších snovaček. Délka těla 1,4–2 mm (hlavohruď 0,5–1 mm). Hlavohruď je širší než delší, je hnědá až rezavá, bez kresby. Zadeček je téměř kulovitý, mírně zploštělý, u samců krytý sklerotizovanou destičkou (scutum). Zbarvení zadečku je šedohnědé až hnědé. Samci mají tmavší zbarvení než samice. Nohy a makadla jsou červenohnědé, poměrně krátké.
Možná záměna: Zaměnit ji lze se snovačkou nejmenší (Theonoe minutissima), která je ještě menší, světlejší a nemá zadeček krytý sklerotizovanou destičkou. Podobné jsou také některé pavučinky (Erigoninae), od kterých ji rozlišíme podle postavení očí (snovačky mají vedlejší oči větší a po stranách tvoří trojice).
Rozšíření: Palearktický druh, rozšířen v mírném pásu Evropy a ve Střední Asii a severní Africe.
V ČR nehojný druh, zejména v teplejších oblastech a v geomorfologicky členitých terénech, roztroušeně po celém území. Mapa rozšíření zde.
Biologie a ekologie: Snovačka vypouklá obývá zejména suťové lesy a sutě. Žije pod kameny, méně často také pod kusy dřeva v mechu a hrabance. Staví si drobné neuspořádané sítě mezi sutí a kameny. Obvykle ji najdeme na spodní straně kamenů v sutích, někdy i dosti hluboko. Bílé kokony na krátké stopce samice připevňuje na spodní stranu kamenů nebo listy hrabanky. S dospělci se setkáme celoročně, nejvíce však od dubna do září.
Literatura:
Buchar J. & Růžička V. (2002): Catalogue of spiders of Czech Republic. Peres, Praha.
Kůrka A., Řezáč M., Macek R. & Dolanský J. (2015): Pavouci České republiky. Academia Praha.
Najdete zde již více než 2900 druhů rostlin, hub a živočichů!