Phlogophora metriculosa (Linnaeus, 1758) – blýskavka mramorovaná
Čeleď: Noctuidae – můrovití
Status: běžný druh
Popis: Poměrně velká můra o délce těla okolo 20 mm, rozpětí křídel 45–52 mm. Tělo je světle hnědé, na hrudi s delšími chloupky tvořící hřebínek. Přední křídla jsou štíhle protažená, na okraji nápadně zubovitě vykrojená. Zbarvení předního křídla je světle hnědé s tmavší mramorovou kresbou. Zadní křídla jsou světle hnědá bez výrazné kresby. Housenka je zelená nebo hnědá s nevýraznými tmavšími šikmými linkami na hřbetní straně a bílými tečkami na bocích a hřbetě.
Možná záměna: Záměna je u nás možná s blýskavkou kapradinovou (Phlogophora scita), která má však světlejší zbarvení s odstínem do zelena a žije jen ve vyšších polohách.
Rozšíření: Palearktický druh, široce rozšířen v Evropě a Střední Asii. K nám zalétají jihoevropské populace.
V ČR hojný druh po celém území, od nížin do pahorkatin.
Biologie a ekologie: Blýskavka mramorovaná obývá různé biotopy jako jsou křovinaté stráně, lesní lemy, paseky, břehové porosty potoků a řek, ale vyskytuje se i v parcích, zahradách a městské zeleni. Je to tažný druh a na jaře k nám přilétají jedinci z jihu Evropy. U nás se vyskytují od dubna do července. Aktivní je v noci, často přilétají na světlo. Přes den se ukrývá mezi vegetací. Housenky jsou polyfágní a živí se různými velkolistými bylinami, např. hluchavkovitými (Laminacea), kopřivovitými (Urticaeae), ale i různými dřevinami např. líska, ostružiník a maliník. Housenky se vyskytují od května do listopadu. Na podzim se líhnou dospělci, kteří táhnou na zimu do Středomoří. Někdy však u nás přezimují dospělci nebo i housenky a kukly.
Literatura:
Macek J., Dvořák J., Traxler L. & Červenka V. (2009): Motýli a housenky střední Evropy II. Noční motýli Můrovití, Academia Praha.
Najdete zde již více než 2800 druhů rostlin, hub a živočichů!