Philodromus fuscomarginatus - listovník podkorní

22. 10. 2012 vytvořil Ondřej Machač

Philodromus fuscomarginatus (De Geer, 1778) – listovník podkorní

Čeleď: Philodromidae – listovníkovití

Status: běžný druh

 

Popis: Délka těla 6–9 mm (hlavohruď 3–3,5 mm). Patří mezi naše největší představitele rodu Philodromus. Hlavohruď je poměrně široká rezavě zbarvená s bělavými chloupky v oblasti clypea (oblast mezi předníma očima a chelicerami). Zadeček je rezavý, stejně jako nohy. Celé tělo je silně zploštělé.

 

Možná záměna: Záměna je možná s listovníky Philodromus emarginatus a Philodromus margaritatus, kteří žijí také pod kůrou. Tyto druhy jsou však zbarveni obvykle v různých odstínech hnědé nebo šedé.

 

Rozšíření: Palearktický druh – Evropa a Asie.

 

V ČR nehojný druh, ale roztroušeně po celém území, kromě vyšších poloh. Mapa rozšíření zde.

 

Biologie a ekologie: Tento lištovník je vázaný na borové lesy, okraje lesostepí, skalnaté biotopy s výskytem borovic (Pinus). Žije pod šupinkami kůry borovic, vzácněji i jiných jehličnanů. K tomu je dobře přizpůsoben svým zploštělým tělem a rezavým zbarvením, které ho dokonale maskuje na borce borovice. Živí se drobnými členovci, které loví pod kůrou i na kůře. V letních měsících (červen-červenec) hlídá samice plochý bílý kokon připředený ke spodní straně kůry (viz foto). S dospělými jedinci se setkáme zejména od konce května do srpna.

 

  

 

Literatura:


Buchar J. & Růžička V. (2002): Catalogue of spiders of Czech Republic. Peres, Praha.

 

Kůrka A., Řezáč M., Macek R. & Dolanský J. (2015): Pavouci České republiky. Academia Praha.