Philodromus buxi Simon, 1884 – listovník zimostrázový
Čeleď: Philodromidae – listovníkovití
Status: DD
Popis: Délka těla 3,5–7 mm (hlavohruď 1,5–2,5 mm). Hlavohruď je světle šedohnědá, po stranách s nevýrazným světlým tečkováním. Zadeček je oválně zploštělý, hnědošedý s tmavým tečkováním, bez výrazné kresby, na konci zadečku jsou obvykle dvě tmavší skvrnky. Samci mají zbarvení obvykle tmavší. Nohy jsou žlutohnědé s drobným tmavým tečkováním.
Možná záměna: Záměna je možná s některými dalšími listovníky rodu Philodromus s nevýraznou kresbou a šedohnědým zbarvením. Spolehlivé určení je podle kopulačních orgánů.
Rozšíření: Palearktický druh, obývající mírný pás Evropy, Ruska a Střední Asie (Írán a Kazachstán).
V ČR vzácný druh, zjištěn u nás teprve nedávno, v roce 2018 v Praze. Od té doby další tři nálezy z měst (Brno, Mělník, Přerov) a okolí, v teplejších oblastech. Zdá se, že je to druh, který se v poslední době v Evropě šíří. Mapa rozšíření zde.
Biologie a ekologie: Listovník zimostrázový obývá keřové a stromové patro světlých listnatých lesů a jejich okrajů, lesostepi, osluněné křoviny, soliterní stromy, aleje a remízky. Často však také na stromech v městské zeleni a v parcích. Žije v korunách stromů, možná proto u nás unikal pozornosti. Aktivní je přes den, kdy loví na větvích a listech kořist. V létě samice hlídají plochý bělavý kokon, který je obvykle připředen na spodní stranu listů nebo pod kůrou stromů. Zimují mladí jedinci, často pod kůrou stromů. S dospělci se setkáme nejvíce od května do července.
Literatura:
Nentwig W., Blick T., Bosmans R., Hänggi A., Kropf C., Stäubli A. (2025) Spiders of Europe. Version 4.2025. Online at https://www.araneae.nmbe.ch.
Řezáč M., Růžička V., Hula V., Dolanský J., Machač O., Roušar A. (2021): Spiders newly observed in Czechia in recent years – overlooked or invasive species? BioInvasions Records 10: 555-566.
Wilson R. (2015): Philodromus buxi and Anyphaena sabina: two new records for the UK. Newsletter of the British Arachnological Society 132: 17-19.
Najdete zde již více než 2900 druhů rostlin, hub a živočichů!