Philodromus buchari - listovník Bucharův

12. 12. 2010 vytvořil Ondřej Machač

Philodromus buchari Kubcová, 2004 – listovník Bucharův

Čeleď: Philodromidae – listovníkovití

Status: VU

 

Popis: Velikost těla 5–8 mm (hlavohruď 1,8–2 mm). Světle zbarvený, robustní druh listovníka. Hlavohruď je široká, světle hnědě zbarvená s typickými širokými tmavými okraji, nejtmavší v zadní části. Zadeček je oválný, mírně zploštělý světle hnědě až žlutohnědě zbarvený s nevýraznou klínovitou skvrnou a žíháním. Spodní strana těla je žlutavá.  Nohy hnědavé poměrně dlouhé, zejména první dva páry. Při odpočinku má nohy stejně jako většina listovníků široce roztažené.

 

Možná záměna: Záměna je možná s některými dalšími listovníky rodu Philodromus. Vyznačuje se velikostí a nápadně tmavými okraji hlavohrudi. Spolehlivé určení je podle kopulačních orgánů.

 

Rozšíření: Evropský druh, rozšířen v mírném pásu Evropy, zjištěn také v Turecku. 

 

V ČR vzácný druh, jen v teplejších oblastech, zejména střední Čechy a jih Moravy. Mapa rozšíření zde.

 

Biologie a ekologie: Tento listovník obývá menší stromy, keře a vyšší vegetaci zejména na lesostepních biotopech, výslunné stráně, okraje doubrav a lesní světliny. Nalezen byl však  i v sadu. Žije na osluněné vegetaci, kde přes den loví kořist. S dospělci se setkáme od května do září.

 

Taxonomická poznámka: Tento druh byl popsán podle exemplářů z našeho území z NPR Karlštejn v Českém krasu teprve v roce 2004 a pojmenován je podle slavného českého arachnologa prof. Jana Buchara.

 

 

Literatura:

 

Kůrka A., Řezáč M., Macek R. & Dolanský J. (2015): Pavouci České republiky. Academia Praha.

 

Kubcová L. (2004): A new spider species from the group Philodromus aureolus(Araneae, Philodromidae) in Central Europe. In Thaler  K.(ed.), Diversität und Biologie von Webspinnen, Skorpionen und anderen Spinnentieren.Denisia 12. Biologiezentrum/Oberösterrei-chisches Landesmuseum, Linz, pp. 291–304.