Philodromus buchari Kubcová, 2004 – listovník Bucharův
Čeleď: Philodromidae – listovníkovití
Status: VU
Popis: Velikost těla 5–8 mm (hlavohruď 1,8–2 mm). Světle zbarvený, robustní druh listovníka. Hlavohruď je široká, světle hnědě zbarvená s typickými širokými tmavými okraji, nejtmavší v zadní části. Zadeček je oválný, mírně zploštělý světle hnědě až žlutohnědě zbarvený s nevýraznou klínovitou skvrnou a žíháním. Spodní strana těla je žlutavá. Nohy hnědavé poměrně dlouhé, zejména první dva páry. Při odpočinku má nohy stejně jako většina listovníků široce roztažené.
Možná záměna: Záměna je možná s některými dalšími listovníky rodu Philodromus. Vyznačuje se velikostí a nápadně tmavými okraji hlavohrudi. Spolehlivé určení je podle kopulačních orgánů.
Rozšíření: Evropský druh, rozšířen v mírném pásu Evropy, zjištěn také v Turecku.
V ČR vzácný druh, jen v teplejších oblastech, zejména střední Čechy a jih Moravy. Mapa rozšíření zde.
Biologie a ekologie: Tento listovník obývá menší stromy, keře a vyšší vegetaci zejména na lesostepních biotopech, výslunné stráně, okraje doubrav a lesní světliny. Nalezen byl však i v sadu. Žije na osluněné vegetaci, kde přes den loví kořist. S dospělci se setkáme od května do září.
Taxonomická poznámka: Tento druh byl popsán podle exemplářů z našeho území z NPR Karlštejn v Českém krasu teprve v roce 2004 a pojmenován je podle slavného českého arachnologa prof. Jana Buchara.
Literatura:
Kůrka A., Řezáč M., Macek R. & Dolanský J. (2015): Pavouci České republiky. Academia Praha.
Kubcová L. (2004): A new spider species from the group Philodromus aureolus(Araneae, Philodromidae) in Central Europe. In Thaler K.(ed.), Diversität und Biologie von Webspinnen, Skorpionen und anderen Spinnentieren.Denisia 12. Biologiezentrum/Oberösterrei-chisches Landesmuseum, Linz, pp. 291–304.
Najdete zde již více než 2900 druhů rostlin, hub a živočichů!