Pellenes tripunctatus - skákavka křížová

8. 6. 2019 vytvořil Ondřej Machač

Pellenes tripunctatus (Walckenaer, 1802) – skákavka křížová

Čeleď: Salticidae – skákavkovití

Status: NT

 

Popis: Délka těla 4–7 mm (hlh. 2–3 mm). Hlavohruď je tmavá, černá až hnědočerná se světlými chloupky. Při pohledu zepředu pod očima mají samice bílé a samci červenavé chloupky s bílou linkou. Makadla samců mají kontrastně bílé chloupky a černé cymbium (první článek makadla). Zadeček je oválný, mírně zploštělý. Zbarvení zadečku je tmavé s bílou křížovou skvrnou, boky zadečku jsou šedobíle ochlupené. Nohy jsou šedohnědé se světlejšími chloupky.

 

Možná záměna: Díky typické křížové kresbě na zadečku se jedná o nezaměnitelný druh. Druhý náš druh z rodu Pellenes, skákavka listová (P. nigrocilliatus) má kontrastnější zbarvení a odlišnou kresbu na zadečku.

 

Rozšíření: Palearktický druh, rozšířen v teplejších oblastech Evropy a Střední Asie.

 

V ČR poměrně vzácný druh, hojnější jen v nejteplejších a krasových oblastech, zejména na jihu Moravy a ve středních Čechách.

 

Biologie a ekologie: Skákavka křížová obývá stepní trávníky, skalnaté stepi, lesostepi a vřesoviště. Druhotně také na osluněných železničních náspech nebo v lomech. Žije na zemi mezi vegetací a kameny, aktivní je zejména za slunečných dnů. Samci před pářením předvádí samici zásnubní tanec se vztyčeným prvním párem nohou. Samice často vyhledávají prázdné ulity různých plžů, zejména suchomilky obecné (Xerolenta obvia) ve kterých si buduje kokon s vajíčky, který chrání až do vylíhnutí mláďat. Prázdné ulity jim slouží také jako úkryt a místo pro svlékání. S dospělci se setkáme od konce března do srpna.

 

 

Literatura:

 

Buchar J. & Růžička V. (2002): Catalogue of spiders of Czech Republic. Peres, Praha.

 

Kůrka A., Řezáč M., Macek R. & Dolanský J. (2015): Pavouci České republiky. Academia Praha.