Orinocarabus sylvestris - střevlík lesní

16. 7. 2009 vytvořil Filip Trnka

Orinocarabus sylvestris Panzer, 1793 - střevlík lesní

Syn.: Carabus nivosus Heer, 1837; Carabus sylvestris Panzer, 1793

Čeleď: Carabidae - střevlíkovití

Status: běžný druh

 

Popis: Velikost 17-25 mm, zbarvení je hnědo-měděné až bronzové se silným leskem, někdy se zeleným leskem. Vzácněji celé tělo zelené nebo černé. Ze spodu hladký a černý. Oči silně vystupující, tykadla téměř do poloviny krovek. Štít i krovky mírně tečkované. Krovky oválné, mírně vrásčité s četnými jamkami. Nohy černé, někdy mírně nahnědlé nebo načervenalé.

 

Možná záměna: Podobným druhem je střevlík linnéův (Orinocarabus linnaei), tento druh je menší 16-22 mm a na první pohled rozlišitelný jelikož na rozdíl od střevlíka lesního (Orinocarabus sylvestris) má červené nohy a první článek tykadel.


Rozšíření: Pohoří střední Evropy, západní rozšíření po Vogesy-Jura, severně po Harz, jižně po Alpy, východně po Karpaty.

 

V ČR rozšířen převážně v pahorkatinách a horách, častý vysokohorský brouk vystupující až do 2500 m.n.m, ale sestupuje i do 500 m.n.m. Častý zejména v Krkonoších, Jeseníkách, Beskydech na Šumavě, ale roztroušeně i v jiných částech Čech a Moravy.

 

Biologie a ekologie: S dospělci se setkáme od května do září, v lesích, na pastvinách a také na horských pláních nad hranicí lesa. Přes den často ukryt pod mechem, kameny, kusy dřeva a podobně. V noci loví bezobratlé a měkkýše, larva také dravá. Larvy se kuklí v zemi pod kameny a imaga se líhnou až v pozdním létě. Od září brouci zimují.

 

Taxonomická poznámka: V ČR se setkáme s nominátním poddruhem Orinocarabus sylvestris sylvestris. Tvoří i další poddruhy. Na Slovensku například  Orinocarabus sylvestris transsylvanicus.

 

orinocarabus_sylvestris1 orinocarabus_sylvestris2 orinocarabus_sylvestris3
orinocarabus_sylvestris4