Orconectes limosus (Rafinesque,, 1817) – rak pruhovaný
Čeleď: Cambaridae – rakovití
Status: nepůvodní druh
Popis: Menší druh raka o délce těla okolo 100 mm. Karapax hrbolkatý, šedohnědě zbarvený. Klepeta jsou poměrně drobná šedavá s tmavými konci s oranžovou špičkou. Na zadečkových článcích jsou typické červenohnědé pruhy. Spodní strana těla je světlá. S našimi druhy raků nezaměnitelný druh.
Rozšíření: Severní Amerika – východní pobřeží, druhotně byl vysazen v Evropě. Do ČR se dostal pravděpodobně z německého Labe.
V ČR zejména ve větších nížinných tocích a jejich přítocích v Čechách např. Labe, Vltava, Otava, Berounka. Na Moravě byl nalezen v rybníku u Vracova na Hodonínsku a v povodí Odry.
Biologie a ekologie: Rak pruhovaný u nás obývá zejména větší toky s bahnitým nebo kamenitým dnem. Méně často také stojaté vody – rybníky a jezera. Není náročný na kvalitu vody. Žije u dna mezi kameny nebo částečně zahrabaný v substrátu. Tento druh podobně jako další americký rak signální (Pacifastacus leniusculus) je velmi nebezpečný pro naše původní druhy raků, protože přenáší račí mor (plíseň Aphanomyces astaci) a sám je vůči tomuto onemocnění téměř imunní.
Literatura:
Mlíkovský J., Stýblo P.(eds.) (2006): Nepůvodní druhy fauny a flóry České republiky. – ČSOP, Praha.
Petrusek A., Filipová L., Ďuriš Z., Horká I., Kozák P., Policar T., Štambergová M., Kučera Z. (2006): Distribution of the invase spiny-cheekcrayfish (Orconectes limosus) in the Czech Republic, Past and Present. BulletinFrançais de la Pêche et de la Pisciculture 380-381: 903-918.
Štambergová M., Svobodová J. a Kozubíková E. (2009): Raci v České republice. Praha: Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky.
Najdete zde již více než 2700 druhů rostlin, hub a živočichů!