Nesticus cellulanus - temnomil sklepní

13. 8. 2009 vytvořil Ondřej Machač

Nesticus cellulanus (Clerck, 1757) – temnomil sklepní

Čeleď: Nesticidae – temnomilovití

Status: běžný druh

 

Popis: Velikost těla 4–6 mm (hlh. 1,8–2 mm). Hlavohruď okrouhlá, vepředu lehce zúžená. Na světlé hlavohrudi je tmavý proužek uprostřed zaškrcený. Na okrajích hlavohrudi je tenká černá linka. Zadeček je kulovitý, světle zbarven s nepravidelnými tmavými skvrnkami, řídce ochlupen. Nohy jsou dlouhé, tmavě proužkované. Vzhledem připomíná snovačku, s nimiž jsou temnomilové blízce příbuzní.

 

Možná záměna: Temnomil sklepní je jediný zástupce čeledi Nesticidae v ČR. Zaměnit ho lze zejména v mládí s různými snovačkami. Spolehlivě se rozliší podle kopulačních orgánů.

 

Rozšíření: Holearktický druh - mírný pás Evropy, Asie a Severní Ameriky.

 

V ČR hojný, avšak skrytě žijící druh pavouka.

 

Biologie a ekologie: Temnomil sklepní obývá různé zastíněné biotopy. Najdeme ho v lidských obydlích, v tmavých koutech, sklepech, či koupelnách. Ve volné přírodě se vyskytuje v ústí jeskyní, štol, ve skalních puklinách, sutích nebo pod kameny v inverzních a zastíněných údolích potoků. Temnomil si buduje řídké nepravidelné sítě, podobné sítím snovaček. K páření dochází v letních měsících. Samice upředou kulovitý, žlutavý kokon o velikosti 3mm. Tento kokon nosí po celou dobu připředený ke snovacím bradavkám. Před vylíhnutím ho zavěsí do sítě, popřípadě připřede ke stěně v blízkosti sítě. Vylíhlá mláďata se chvíli zdržují v blízkosti sítě, poté se rozprchnou a žijí samostatně .

 

    

 

Literatura:


Buchar J. & Růžička V. (2002): Catalogue of spiders of Czech Republic. Peres, Praha.

 

Kůrka A., Řezáč M., Macek R. & Dolanský J. (2015): Pavouci České republiky. Academia Praha.