Neriene radiata - plachetnatka kupolovitá

10. 1. 2010 vytvořil Ondřej Machač

Neriene radiata (Walckenaer, 1842) – plachetnatka kupolovitá

Čeleď: Linyphiidae – plachetnatkovití

Status: běžný druh

 

Popis: Délka těla 5–6 mm (hlavohruď 1,6–2,5 mm). Hlavohruď je tmavě hnědě zbarvená s typickým širokým světlým okrajem. Sternum je jednobarevné, tmavé. Zadeček u samic poměrně velký, kupolovitý. Hřbetní část zadečku je zbarvena světle a středem se táhne tmavá nepravidelná skvrna. Spodní část zadečku je naopak tmavá (černá, tmavě hnědá) s nápadnými žlutými linkami. Nohy jsou dlouhé a světlé.

 

Možná záměna: Záměna je možná s plachetnatkou vlnopruhou (Neriene peltata), která ovšem nemá žluté znaky na spodní straně a bocích zadečku. Na první pohled je také podobná plachetnatka smrková (Neriene emphana), která obývá podobná stanoviště. Spolehlivé určení je podle kopulačních orgánů.

 

Rozšíření: Holearktický druh - Evropa, Asie a Severní Amerika.

 

V ČR hojný druh po celém území. Mapa rozšíření zde.

 

Biologie a ekologie: Tato plachetnatka obývá jehličnaté a smíšené lesy, lesní okraje, mýtiny a různé křovinaté biotopy. Hojná bývá na mladých smrcích, v jejichž spodních větvích si vytváří plachetkovité sítě. Jako všechny plachetnatky se pohybuje na spodní straně sítě, kde čeká na kořist. Dospívají v červnu a červenci, v tomto období, patří mezi nejběžnější pavouky na keřích a mladých stromcích. Na přelomu července a srpna dochází k páření, které probíhá na síti. Samice není k samci agresivní a po páření samec zůstává nějakou dobu na samičí síti. Přezimují mladí jedinci.

 

 

Literatura:


Buchar J. & Růžička V. (2002): Catalogue of spiders of Czech Republic. Peres, Praha.

 

Kůrka A., Řezáč M., Macek R. & Dolanský J. (2015): Pavouci České republiky. Academia Praha.