Neriene emphana - plachetnatka smrková

19. 10. 2017 vytvořil Ondřej Machač

Neriene emphana (Walckenaer, 1842) – plachetnatka smrková

Čeleď: Linyphiidae – plachetnatkovití

Status: běžný druh

 

Popis: Délka těla je 5–6 mm (hlavohruď 1,8–2 mm). Hlavohruď je žlutohnědá s nevýraznou tmavší linkou na okraji. Sternum je černé. Zadeček je oválně kopulovitý, bělavý s tenkou černým proužkem ve středu zadečku, který od půlky pokračuje jako zubatý obdélníkovitý přerušovaný proužek. Boky zadečku jsou žlutočerně skvrnité. Samci mají střed zadečku žlutohnědý s několika tmavými skvrnami v zadní části. Nohy jsou žlutozelené.

 

Možná záměna: Záměna možná s na první pohled podobnou plachetnatkou kupolovitou (Neriene radiata), která má tmavší hlavohruď a výraznější kresbu na zadečku, tvořenou širokým tmavým pruhem.

 

Rozšíření: Palearktický druh – Evropa a Střední Asie.

 

V ČR hojný druh, roztroušeně po celém území, zejména ve středních polohách. V nížinách vzácnější. Mapa rozšíření zde.

 

Biologie a ekologie: Plachetnatka smrková obývá jehličnaté a smíšené lesy, zejména ve středních polohách.  Na mladých jehličnanech a spodních větví stromů si vytváří poměrně velké plachetkovité sítě na jejichž spodní straně vyčkává na kořist. Samice není k samci agresivní, a proto často můžeme potkat samce se samicí v jedné síti. Páření probíhá na síti. S dospělci se setkáme zejména od června do srpna.

 

 

 

Literatura:


Buchar J. & Růžička V. (2002): Catalogue of spiders of Czech Republic. Peres, Praha.

 

Kůrka A., Řezáč M., Macek R. & Dolanský J. (2015): Pavouci České republiky. Academia Praha.