Neobisium sylvaticum - štírek lesní

28. 10. 2023 vytvořil Ondřej Machač

Neobisium (Neobisium) sylvaticum (C. L. Koch, 1835) – štírek lesní

Čeleď: Neobisiidae – štírkovití

Status: běžný druh

 

Popis: Délka těla 2–3,7 mm, patří mezi naše největší štírky čeledi Neobisiidae. Hlavohruď je poměrně krátká, téměř tak dlouhá jako široká s dvěma páry drobných oček, tmavě hnědá, lesklá s drobnými chloupky. Klepítkovitá makadla jsou poměrně úzká a protáhlá, zbarvení makadel je červenohnědé, patella makadla z obou stran mírně zúžená a má „tulipánovitý“ tvar. Zadeček je protáhlý, kyjovitý s nerozdělenými články. Celé tělo je lesklé a řídce ochlupené. Nohy jsou poměrně dlouhé, žlutohnědé až hnědočervené.

 

Možná záměna: Záměna je možná s našimi dalšími štírky rodu Neobisium (v ČR 4 druhy). K určení je potřeba dobrá zvětšovací technika a zkušenosti. Od ostatních druhů ho odlišíme „tulipánovitý“ tvarem patelly makadla, postavením brv na makadle, kdy hlavní hmatová brva na prstu makadla je umístěna blízko středu prstu.

 

Rozšíření: Evropský druh, rozšířen v mírném pásu Evropy.

 

V ČR hojný druh, roztroušeně po celém území, od nížin do hor.

 

Biologie a ekologie: Štírek lesní žije v různých lesních biotopech (např. i v smrkových monokulturách), na lesních okrajích a na pasekách a lesních světlinách. Žije na zemi mezi listovým opadem, ve stařině, v hrabance, v mechu, pod kameny a kusy dřeva. Občas také vylézá na bylinnou vegetaci, zvláště bývá nalézán na kapradí v podrostu lesů a na lesních světlinách. S dospělci se setkáme po celý rok.

 

 

Literatura:

 

Christophoryová J., Šťáhlavský F. & Fedor P. (2011): An updated identification key to the pseudoscorpions (Arachnida: Pseudoscorpiones) of the Czech Republic and Slovakia. Zootaxa 2876: 35-48.

 

Verner P. (1971): Řád štírci - Araneida. In: Daniel M. & Černý V., Klíč zvířeny ČSSR IV. ČSAV, Praha, pp. 51-316.