Mycetophila fungorum - bedlobytka houbová

23. 10. 2022 vytvořil Ondřej Machač

Mycetophila fungorum (De Geer, 1776) – bedlobytka houbová

Čeleď: Mycetophilidae – bedlobytkovití

Status: běžný druh

 

Popis: Délka těla 5–6 mm. Hlava je poměrně malá, světle hnědožlutá s tmavýma očima, tykadla jsou dlouze nitkovitá. Hruď je vypouklá. Zadeček je protáhlý, hnědožlutý. Nohy jsou dlouhé s nápadnými štětinami a na konci holení s ostruhami. Křídla jsou protáhlá s jednoduchou žilnatinou, bez skvrn, mírně nažloutlá. Larvy jsou protáhlé, bělavé s tmavší hlavou.

 

Možná záměna: Záměna je možná s dalšími bedlobytkami (Mycetophilidae), v ČR okolo 550 druhů. K určení je potřeba porovnat řadu morfologických znaků. Od ostatních druhů rodu Mycetophila se tento druh liší například žlutavými křídly bez skvrn.

 

Rozšíření: Palearktický druh, široce rozšířen v mírném pásu Evropy a Asie.

 

V ČR běžný druh, po celém území. Patří mezi naše nejběžnější bedlobytky.

 

Biologie a ekologie: Bedlobytka houbová obývá zejména různé typy lesů od nížin do hor, stinné břehové porosty apod. Zdržuje se zejména na vlhčích, stinných místech s dostatkem podrostu. Zdržuje se na vegetaci nebo také pod kameny a kusy tlejícího dřeva. S oblibou také odpočívají na stinných místech zavěšeni předníma nohama na sítě pavouků. Larvy se vyvíjejí v plodnicí různých druhů hub a spolu s jinými bedlobytkami a larvami některých brouků způsobují tzv. červivost hub. S dospělci se setkáme zejména od června do září.

 

 

Literatura:

 

Doskočil, J. (1977): Klíč zvířeny ČSSR. Díl V. Dvoukřídlí. Academia, Praha.

 

Hutson A.M., Ackland D.M. & Kidd L.N. 1980: Mycetophilidae (Bolitophilinae, Ditomyiinae, Diadocidiinae, Keroplatinae, Sciophilinae and Manotinae). Diptera, Nematocera. Handbooks for the identification of British insects 9: 1-111.