Mitostoma chrysomelas - žlaznatka černozlatá

6. 10. 2012 vytvořil Ondřej Machač

Mitostoma chrysomelas (Hermann, 1804) – žlaznatka černozlatá

Čeleď: Nemastomatidae – žlaznatkovití

Status: běžný druh

 

Popis: Drobný sekáč o délce těla 1,5–2,5 mm. Patří mezi naše nejmenší sekáče. Tělo je vejčité, tmavě zbarvené se žlutavou až zlatavou kresbou nebo žlutým páskem s mírným leskem. Oční hrbolek je nízký a nevýrazný. Celé tělo je pokryto větvenými zoubky. Typické jsou výrazně prodloužená makadla, která jsou obvykle složená před tělem. Nohy jsou výrazně dlouhé tmavě hnědě zbarvené.

 

Možná záměna: V ČR je díky zbarvení a dlouhým makadlům nezaměnitelný druh, zaměnitelný snad jen s některými mláďaty jiných žlaznatek.

 

Rozšíření: Evropský druh, široce rozšířen v západní, střední a severní Evropě, na východ zasahuje do Rumunska a Bulharska.

 

V ČR nehojně, ale roztroušeně po celém území, zvláště v nižších polohách. Díky své velikosti a skrytému způsobu života často uniká pozornosti. Mapa rozšíření zde.

 

Biologie a ekologie: Žlaznatka černozlatá obývá řadu biotopů, nejčastěji se s ní setkáme ve vlhčích lesích, na březích potoků a řek, v sutích, ale např. i na loukách nebo v kamenolomech. Žije skrytě pod kameny, kusy dřeva a mezi hrabankou. Aktivní je v noci, kdy vylézá ze svých úkrytů. Pohybuje se poměrně pomalu a při manipulaci často odhazuje nohy. S dospělci se lze setkat po celý rok, nejhojněji v říjnu.

 

 

Literatura:

 

Bezděčka P. (2008): Seznam sekáčů (Opiliones) České republiky. Klapalekiana, 44: 109–120.

 

Šilhavý V. (1956): Sekáči – Opilionidea. Fauna ČSR 7, Nakladatelství Čs. Akad. věd., Praha, 273 pp.