Mimas tiliae - lišaj lipový

26. 6. 2016 vytvořil Ondřej Machač

Mimas tiliae (Linnaeus, 1758) – lišaj lipový

Čeleď: Sphingidae – lišajovití

Status: běžný druh

 

Popis: Rozpětí křídel 60–80 mm. Délka těla 30–45 mm. Zbarvení těla je žlutohnědé s dvěma tmavšími pruhy na hrudi. Tykadla jsou žlutobílá. Přední křídla jsou žlutohnědá s tmavou hnědozelenou skvrnou a nazelenalými vykrojenými okraji. Zadní křídla jsou oranžovohnědá. V klidovém postoji překrývají přední křídla zadní. Housenka má výraznou zašpičatělou hlavu a je světle zelená nebo šedozelená s bílými šikmými proužky a namodralým růžkem.

 

Možná záměna: Záměna je u nás možná s lišajem pupalkovým (Proserpinus proserpina). Ten je však menší, a má výrazněji vykrojené přední křídlo s tmavší kresbou, zadní křídla mají tmavý okraj. Podobný je také vzácný lišaj dubový (Marumba quercus), ten má však světlou kresbu a hruď bez tmavých pruhů.

 

Rozšíření: Palearktický druh – téměř celá Evropa (s výjimkou Skandinávie), mírný a subtropický pás pevninské Asie, vzácně až v Japonsku.

 

V ČR roztroušeně po celém území, zejména v nižších a středních polohách.

 

Biologie a ekologie: Tento lišaj se vyskytuje na různých biotopech, jako jsou listnaté lesy, lužní lesy, křoviny, lesostepi, ale i městské parky a aleje. Létá od soumraku do pozdní noci, kdy vyhledává kvetoucí byliny a keře a dlouhým sosákem (podobně jako kolibřík) saje nektar. Imaga se vyskytují od května do konce července. Housenka se živí zejména listy lípy, břízy, ale i jiných listnatých stromů. Housenky se vyskytují od června do srpna. Aktivní jsou zejména v noci. Přezimuje jako kukla v zemi.

 

  

 

Literatura:

 

Macek J., Dvořák J., Traxler L. & Červenka V. (2007): Motýli a housenky střední Evropy Noční motýli I., Academia Praha.