Micrommata virescens - maloočka smaragdová

7. 8. 2009 vytvořil Ondřej Machač

Micrommata virescens (Clerck, 1757) – maloočka smaragdová

Syn.: Micrommata rosea (Clerck,1757)

Čeleď: Sparassidae – maloočkovití

Status: běžný druh

 

Popis: Nápadný pavouk, velikost samic 11–14 mm, samců 8,5–9,5 mm (hlavohruď 5–6,5 mm). Zbarvení samic je trávově až svítivě zelené. U samců jsou zelené jen nohy a hlavohruď, zadeček je žlutý s červeným klínovým proužkem uprostřed. Zbarvení mláďat je hnědavé s drobnými červenými skvrnkami. Hlavohruď je široká, v přední části je osm drobných kulovitých očí ohraničených bílou linkou. Zadeček je oválný, u samic v přední části viditelná tmavší srdeční skvrna. Nohy jsou zelené.

 

Možná záměna: Maloočka smaragdová je díky svému zbarvení v ČR nezaměnitelným druhem. Navíc je to jediný náš zástupce čeledi. Zaměnit však můžeme nedospělé jedince, kteří se vzdáleně podobají listovníkovi štíhlému (Tibellus oblongus) či listovníkovi mokřadnímu (Thanatus striatus). Na jihu Evropy se vyskytuje ještě několik dalších druhů rodu Micrommata, velmi podobná je M. ligurina, která má na zadní části hlavohrudi tmavší tečku. 

 

Rozšíření: Palearktický druh, široce rozšířen v mírném a subtropickém pásu Evropy a Asie.

 

V ČR hojný druh, po celém území, od nížin do podhůří. Mapa rozšíření zde.

 

Biologie a ekologie: S maloočkou smaragdovou se setkáme zejména při okrajích světlých lesů, na loukách, stráních podél cest, lesních světlinách apod. Většinou odpočívá na bylinné vegetaci nebo nízkých keřících. V trávě je díky svému zbarvení velmi nenápadná. Maloočka si nestaví sítě a kořist loví aktivně, podobně jako listovníci. Při vyrušení se pohybuje krátkými skoky. K páření dochází v letních měsících (červen a červenec). Samice potom vytváří kokon, který zapřede mezi listy a hlídá ho. Mladé maloočky se líhnou ze zelených vajíček většinou začátkem srpna, v době kdy je tráva a ostatní vegetace ještě zelená. Po vylíhnutí, mají maloočky zelené zbarvení a jsou tak dobře maskované v podrostu. S postupem času jak maloočky rostou a vegetace usychá zbarvují se do světle hnědého zbarvení, které jim poskytuje maskování v suché trávě a listí ve kterém zimují. Po přezimování se postupně zbarvují zase do zelena a v květnu dospívají. S dospělci se setkáme zejména od května do září.

 

  

 

Literatura:


Buchar J. & Růžička V. (2002): Catalogue of spiders of Czech Republic. Peres, Praha.

 

Kůrka A., Řezáč M., Macek R. & Dolanský J. (2015): Pavouci České republiky. Academia Praha.