Mendoza canestrinii (Ninni, 1868) – skákavka Canestriniho
Čeleď: Salticidae – skákavkovití
Status: CR
Popis: Délka těla 7–12 mm (hlavohruď 2,5–3,5 mm). Hlavohruď je protáhlá, u samic šedohnědá s nevýraznou kresbou a v přední části s výraznými bílými chloupky, u samců leskle černohnědá. Zadeček je výrazně protáhlý, u samic světlý s dvěma tmavými bronzově lesklými proužky. Samci mají zadeček leskle černohnědý. Nohy samice jsou žlutohnědé s tmavším prvním párem, u samců leskle černohnědé. Mladí jedinci mají příčně pruhovaný zadeček.
Možná záměna: Záměna je možná snad jen u mladých jedinců se skákavkami rodu Marpissa.
Rozšíření: Palearktický druh – jižní a střední Evropa, Střední Asie a severní Afrika.
V ČR vzácný druh, známý jen z jihu Moravy (Lednicko-valtický areál, Hodonínsko) a Hané (Hrdibořické rybníky). V ČR má severní hranici svého rozšíření. Mapa rozšíření zde.
Biologie a ekologie: Tato skákavka obývá litorální vegetaci stojatých i mírně tekoucích vod, zejména rákosiny, porosty ostřic a orobinců. Žije na vegetaci, kde aktivně loví různé členovce. Kokon s vajíčky hlídá samice v pavučinovém zámotku na vrcholcích rákosu nebo ve stočeném listu, podobně jako skákavky rodu Marpissa. Dospělci jsou pravděpodobně víceletí a můžeme se s nimi setkat po celý rok.
Ochrana a ohrožení: V Červeném seznamu pavouků ČR je tato skákavka díky své vazbě na nenarušené mokřadní biotopy a své vzácnosti zařazena jako kriticky ohrožený druh.
Literatura:
Buchar J. & Růžička V. (2002): Catalogue of spiders of Czech Republic. Peres, Praha.
Kůrka A., Řezáč M., Macek R. & Dolanský J. (2015): Pavouci České republiky. Academia Praha.
Najdete zde již více než 2800 druhů rostlin, hub a živočichů!