Marpissa muscosa - skákavka veliká

26. 10. 2017 vytvořil Ondřej Machač

Marpissa muscosa (Clerck, 1757) – skákavka veliká

Čeleď: Salticidae – skákavkovití

Status: běžný druh

 

Popis: Délka těla 7–11,5 mm (hlavohruď 3–4,5 mm). Patří mezi naše největší skákavky. Hlavohruď protáhlá tmavě hnědá se světlými chloupky, tvořící dva široké pruhy na okraji. Samice mají pod očima nápadný oranžový proužek. Zadeček je protáhlý, mírně zploštělý. Zbarvení zadečku je strakatě hnědé se světlým zubatým pruhem s tmavým ohraničením. Zbarvení samců je více kontrastní. Přední nohy jsou výrazně mohutnější, nohy jsou tmavě pruhované se světlejšími chloupky.

 

Možná záměna: Dobře rozpoznatelná skákavka, která se dá zaměnit snad jen se skákavkami rodu Dendryphantes. Od ostatních našich skákavek rodu Marpissa se liší tmavým skvrnitým zbarvením a větší velikostí.

 

Rozšíření: Palearktický druh – Evropa a Asie.

 

V ČR nehojný druh, roztroušeně po celém území, ale hojnější je jen v teplých oblastech. Mapa rozšíření zde.

 

Biologie a ekologie: Tato skákavka obývá osluněné okraje listnatých a smíšených lesů (především doubrav a borů), lesostepi, v teplých oblastech i v kulturní krajině a ve městech. Skákavka velká žije na kmenech převážně osluněných stromů, ale s oblibou i na dřevěných kůlech plotů a dřevěných stavbách. Vzácněji také na zdech budov ve městech. Aktivní je za slunečného počasí, kdy pobíhá po kůře stromů, kde slídí po kořisti. Samice se s vajíčky zapřede do hustého kokonu, který bývá obvykle po kůrou stromů, často je pak na jednom místě více samic s kokony. S dospělci se setkáme od dubna do září.

 

 

Literatura:


Buchar J. & Růžička V. (2002): Catalogue of spiders of the Czech Republic. Peres, Praha.

 

Kůrka A., Řezáč M., Macek R. & Dolanský J. (2015): Pavouci České republiky. Academia Praha.