Malaxis monophyllos (L.) Sw. – měkčilka jednolistá
Syn.: Achroanthes monophyllos (L.) Greene; Epipactis monophylla (L.) F. W. Schmidt; Microstylis monophyllos (L.) Lindl.; Ophrys monophyllos L.
Čeleď: Orchidaceae – vstavačovité
Status: EN, §K
Popis: Drobná, do 30 vysoká bylina s přímou, lysou, zelenou lodyhou. List nejčastěji jediný, přízemní, podlouhle vejčitý, na bázi pochvovitě objímající lodyhu. Květenstvím je úzce válcovitý, řídký klas složený z 10–70 květů. Květy velmi drobné, žlutavě zelenavé, dvojitě resupinované o 360°, s vydutým pyskem vzhůru směřujícím, vnější a vnitřní okvětní lístky jsou stejně dlouhé. Semeníky žlutozelené, nezkroucené, ale se stopkou výrazně zkroucenou, delší než semeník. Tobolky stopkaté, šikmo vzhůru směřující.
Možná záměna: Dobře poznatelný druh, jemuž je v našich končinách vizuálně podobná snad jen měkkyně bahenní (Hammarbya paludosa), která osidluje mechaté části rašelinišť a rákosin, obvykle má více než jeden přízemní list a drobné květy mají vnější okvětní lístky až dvakrát delší než lístky vnitřní.
Rozšíření: Druh s rozsáhlým amfiboreálním areálem zahrnujícím Evropu, Asii a Severní Ameriku. Na evropském kontinentu se areál rozpíná od Skandinávie na severu, po severní Itálii, Chorvatsko a Rumunsko na jihu.
V České republice se vyskytuje vzácně ve vyšších středních polohách mezofytika a v nižších polohách oreofytika. Většina lokalit leží v horských pohraničních pásmech od Šumavy, přes Krušné hory, Hlubocký hřeben, Krkonoše, Orlické hory, Jeseníky, až po Beskydy. Výjimečně se nachází alespoň historické lokality hlouběji ve vnitrozemí, např. na Jindřichohradecku nebo v Polomených horách na okraji Kokořínska.
Ekologie: Druh osidluje mírně vlhké, mechaté, až zrašelinělé, často lesní louky, olšiny, lesní lemy, travnaté okraje lesních cest. Nemá vyhraněnou vazbu k pH substrátu, roste na podkladech kyselých i zásaditých, ani specifickou vazbu na konkrétní vegetační jednotky.
Geofyt s fenologickým optimem kvetení od června do července.
Ochrana a ohrožení: Měkčilka jednolistá patří k velmi vzácným druhům naší květeny, je vedena jako kriticky ohrožená na seznamu zvláště chráněných druhů, v Červeném seznamu je řazena mezi ohrožené druhy (EN). Lokality jsou ohroženy především nešetrným lesním hospodařením, pojezdem těžké mechanizace, většina doposud známých lokalit je však chráněna a zahrnuta mezi maloplošně, či velkoplošně chráněná území.
Literatura:
Procházka F. (2010): Malaxis Sw. In: Štěpánková J. (ed.), Květena České republiky 8, Academia, Praha, 552–553.
Najdete zde již více než 2900 druhů rostlin, hub a živočichů!