Maladera holosericea - chroustek hedvábný

2. 6. 2010 vytvořil Filip Trnka

Maladera holosericea (Scopoli, 1772) - chroustek hedvábný

 Syn.: Melolontha berolinensis Herbst, 1786; Melolontha variabilis Fabricius, 1777; Scarabaeus chrysomeloides Schrank, 1781; Scarabaeus lamellatus Geoffroy, 1785; Scarabaeus pellucidus Sulzer, 1776; Scarabaeus sulzeri Füessly, 1775

Čeleď: Scarabaeidae - vrubounovití

Status: běžný druh

 

Popis: Velikost těla 6-8 mm, velmi vzácně 9 mm, tělo je krátké a oválné. Zbarvení je hnědo-černé s šedavým tomentem, tykadla a končetiny tmavě žluto-hnědé. Štít a krovky po stranách s dlouhými chlupy, krovky z vrchu mnohem méně ochlupené (u starších jedinců jsou chlupy odřené). Krovky s deseti málo vtlačenými rýhami, zadní okraj krovek s úzkým kožovitým lemem.

 

Možná záměna: Podobným druhem je běžný chroustek hnědý (Serica brunnea). Základním rozlišovacím znakem je že, chroustek hedvábný (M. holosericea) 10ti členná tykadla zatímco S. brunnea má tykadla 9ti členná. Při prvním pohledu je M. holosericea kulovitého tvaru a tmavě hnědého až hnědo-černého zbarvení (u čerstvých jedinců s šedavým tomentem, který se časem mechanicky odře), zatím, co S. brunnea má tvar protáhlý a zbarvení je světle hnědé bez tomentu. S. brunnea je také větším druhem dorůstá 8-10 mm.

 

Rozšíření: Areál rozšíření zahrnuje především střední a jižní Evropu. Nejseverněji zasahuje do Dánska a Litvy, na západ po Iberský poloostrov, východně po Kavkaz.

 

V ČR obývá teplejší lokality především v nížinách, vzácněji v pahorkatinách. Na vhodných biotopech poměrně hojný ovšem lokálně se vyskytující druh.

 

Biologie a ekologie: Dospělci od časného dubna až do pozdního léta, s maximem v dubnu a květnu. Teplomilný druh, který je převážně vázán na otevřené biotopy s písčitým podkladem (váté písky, písčité bory, říční terasy atd.). Dospělci se vyznačují soumrační a večerní aktivitou kdy létají, ale stejně tak se s nimi často setkáme za plného slunce, jak pobíhají po zemi nebo sedí na vegetaci. V písku se vyvíjejí larvy na kořenech trav, v posledním instaru dosahují délky přes 20 mm. Vývoj larev je dvouletý.