Macaroeris nidicolens - skákavka sosnová

21. 1. 2009 vytvořil Ondřej Machač

Macaroeris nidicolens (Walckenaer, 1802) – skákavka sosnová

Čeleď: Salticidae – skákavkovití

Status: nehojný druh

 

Popis: Nenápadná skákavka o délce těla okolo 5 mm (hlavohruď 2,3–3mm). Zbarvení hlavohrudi je šedé až hnědé se světlými chloupky, okolo očí je na každé straně typická tmavá skvrna zasahující téměř do poloviny hlavohrudi a pod očima je bílý proužek. Zadeček je hnědavý s nepravidelnou světlou páskou a kresbou. Spodní strana zadečku je světlá s tmavším proužkem. Nohy hnědé se světlými chloupky.

 

Možná záměna: Skákavku sosnovou  můžeme zaměnit zejména se skákavkou totemovou (Dendryphantes rudis), která však postrádá typické tmavé skvrny kolem očí a nápadný bílý proužek pod očima. Do rodu Dendryphantes kdysi tato skákavka patřila.

 

Rozšíření: Palearktický druh, široce rozšířen v mírném pásu Evropy až do Střední Asie.

 

V ČR nehojně, ale po celém území, zejména v nižších a středních polohách. Mapa rozšíření zde.

 

Biologie a ekologie: Skákavka sosnová, jak už název napovídá obývá zejména borové lesy, lesostepi, ale i parky, zahrady a městskou zeleň. Občas také na zdech a v budovách. Skákavku sosnovou můžeme za slunečných dnů pozorovat na kůře stromů (zejména borovic), kde loví hmyz. Zimní období přečkává pod šupinkami kůry, někdy také v starých ptačích hnízdech a dutinách stromů v drobných bělavých zámotcích. S dospělci se setkáme hlavně od května do října.

 

 

Literatura:

 

Buchar J. & Růžička V. (2002): Catalogue of spiders of Czech Republic. Peres, Praha.

 

 

Kůrka A., Řezáč M., Macek R. & Dolanský J. (2015): Pavouci České republiky. Academia Praha.