Lythria purpuraria - rudopásník menší

1. 2. 2020 vytvořil Ondřej Machač

Lythria purpuraria (Linnaeus, 1758) – rudopásník šťovíkový

Čeleď: Geometridae – píďalkovití

Status: nehojný druh

 

Popis: Rozpětí křídel okolo 30 mm, délka těla okolo 15 mm. Zbarvení těla je žluté až žlutohnědé. Tykadla jsou nitkovitá, u samců krátce hřebenitá. Přední křídla jsou žluté s růžovými proužky, množství růžových proužků a jejich šířka je variabilní. Zadní křídla jsou žluté, někdy s nevýraznými růžovými proužky. Konce křídel se žlutavými třásněmi. Nohy jsou žluté, na prvním páru s dvěma fialovými kroužky. Housenka je světle hnědá s tmavšími proužky na hřbetní straně.

 

Možná záměna: Záměna je možná s dalšími rudopásníky rodu Lythria. Tento druh má však obvykle méně výrazné a tenčí růžové proužky na křídlech a na předních nohách má dva fialové kroužky.

 

Rozšíření: Palearktický druh, rozšířen ve střední, jižní a jihovýchodní Evropě, Střední Asii a na západě Číny.

 

V ČR nehojný druh, s výskytem v teplejších oblastech, lokálně hojný na jižní Moravě a ve středních Čechách.

 

Biologie a ekologie: Rudopásník menší obývá různé osluněné suché biotopy s porosty živné rostliny, jako jsou písčiny, vřesoviště, pastviny, okraje cest a úhory. Aktivní je za dne i za soumraku. Často odpočívá na vegetaci. Létá od konce dubna do září a má jednu až tři generace. Housenky od května do října.  Živí se na truskavci ptačím (Polygonum aviculare). České jméno „šťovíkový“ je zavádějící, šťovíkem (Rumex spp.) se totiž živí ostatní druhy rodu Lythria. Přezimuje kukla ve stařině v blízkosti živné rostliny.

 

 

Literatura:

 

Macek J., Procházka J. & Traxler L. (2012): Motýli a housenky střední Evropy Noční motýli III. - píďalkovití, Academia Praha.