Lixus paraplecticus - rýhonosec štíhlý

20. 11. 2011 vytvořil Filip Trnka

Lixus paraplecticus (Linnaeus, 1758)  nosatec

Čeleď: Curculionidae – nosatcovití

Status: EN

 

Popis: Délka těla je 10,518 mm, je velmi úzké, téměř cylindrické. Výrazné zašpičatění krovek, které jsou stejně dlouhé jako poslední dva zadečkové sternity dohromady. Zbarvení těla je černé, s žlutým popraškem. Druh má výrazně vypouklé oči. Štít je delší než jeho bazální šířka, po jeho stranách najdeme dvě světlejší pásky. Povrch těla je pokryt drobnými chlupy, po stranách těla hustšími a delšími. Končetiny jsou dlouhé a štíhlé.

 

Možná záměna: Záměna hrozí pouze s příbuzným a velmi podobným rýhonoscem zeleným (Lixus iridis). L. iridis je ovšem zavalitějším druhem, nemá vypouklé oči (jsou téměř ploché) a zašpičatění krovek není tak markantní a dlouhé jako u L. paraplecticus. Rýhonosec L. iridis nemá tak dlouhé a tenké končetiny.
 

Rozšíření: Téměř celé Evropa, Blízký Východ, střední Asie a Sibiř.


V ČR se historicky tento druh vyskytoval témeř po celém území (především v nížinách). Dnes je jeho výskyt omezen na Třeboňsko a jižní Moravu (Lednické rybníky a okolí).

 

Biologie a ekologie: S dospělci se setkáme od dubna do září, s maximem od června do srpna. Obývá především mokřady, ale také nezarybněné rybníky nebo náplavy řek a okraje potoků. Imaga lze zastihnout na živných rostlinách, mezi které patří haluchy (Oenanthe spp.), sevláky (Sium spp.), potočník vzpřímený (Berula erecta), často také i na jiných mokřadních rostlinách (rákos, zevary apod.) ovšem ty nepatří mezi jeho živné rostliny.

 

Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu veden jako ohrožený (EN). V ČR patřil mezi hojné druhy rýhonosců, ovšem začal mizet díky intenzifikaci rybníkářství, melioracím a jiným ničením jeho původních habitatů. Tento druh pravděpodobně také neosidluje rybníky, kde je nadměrná rybí osádka. K zajištění přežití druhu je nutné omezit ničení mokřadů a také omezit rybníkářství na některých vybraných vodních plochách.

 

 

Literatura:


Dieckmann L. (1983): Beiträge zur Insektenfauna der DDR: Coleoptera – Curculionidae (Tanymecinae, Leptopiinae, Cioninae, Tanyrhynchinae, Cossoninae, Raymondionyminae, Bagoinae, Tanysphyrinae). Beiträge zur Entomologie 33: 257–381.

 

Smreczyński S. (1968): Podrodziny Tanymecinae, Cleoninae, Tanyrhnychinae, Hylobiinae. Klucze do oznaczania owadów Polski; Cz. XIX: Coleoptera. Zeszyt 98c: Curculionidae.