Lithospermum officinale - kamejka lékařská

29. 9. 2014 vytvořil Václav Dvořák

Lithospermum officinale L. – kamejka lékařská

Syn.: Lithospermum ochroleucum Stokes; Margarospermum officinale (L.) Decne in Jacq.

Čeleď: Boraginaceae – brutnákovité

Status: VU

 

Popis: Bylina vysoká až 1 m, s bohatě větvenou, oblou, hustě přitiskle chlupatě drsnou lodyhou. Listy střídavé, přisedlé, podlouhlé, na lícní straně s vhloubenou žilnatinou. Květy na konci větví vyrůstají v krátkých vijanech, za plodu nápadně se prodlužujících. Koruna bělavá až nažloutlá. Plodem jsou lesklé, bělavé tvrdky.

 

Rozšíření: Euroasijský druh rostoucí na východ po Altaj a Himaláje.

 

V České republice je znám z českého i moravského termofytika s přesahem do teplých oblastí mezofytika. Řada výše položených lokalit je považována za výskyt sekundárního původu, vzniklý zplaněním rostlin.

 

Ekologie: Druh přirozeně vázaný na aluvia velkých řek, pobřežní křoviny, hráze, rovněž rostoucí na výslunných stráních a v lesních lemech.

 

Vytrvalý hemikryptofyt s fenologickým optimem kvetení od června do července.

 

Ochrana a ohrožení: Kamejka lékařská není zvláště chráněna, v Červeném seznamu je však vedena mezi druhy zranitelnými (VU).

 

Zajímavost: V minulosti byla kamejka hojně a všestranně využívanou bylinou. Ze sušených listů se vyráběl tzv. český čaj užívaný při srdečních potížích či potížích se štítnou žlázou. Proti močovým kamenům byl požíván prášek z mletých tvrdek, často přidávaný do vína.

 

 

Literatura:


Slavík B. (2000): Lithospermum L. In.: Slavík B. (ed.), Květena České republiky 6., Academia, Praha, 184-186.