Linyphia tenuipalpis - plachetnatka teplomilná

9. 2. 2025 vytvořil Ondřej Machač

Linyphia tenuipalpis Simon, 1884 – plachetnatka teplomilná

Čeleď: Linyphiidae – plachetnatkovití

Status: CR

 

Popis: Délka těla je 4,5–7 mm (hlavohruď 1,5–1,8 mm). Hlavohruď je světle hnědá s tmavým vidlicovitým proužkem a tmavým okrajem. Zadeček je vejčitý, na hřbetní straně s málo kontrastní hnědou laločnatou kresbou (foliem), v zadní části tmavě zubatě ohraničenou. Bohy zadečku tmavě skvrnité. Nohy jsou žlutohnědé, nevýrazně skvrnité.

 

Možná záměna: Záměna je možná s podobnou běžnou plachetnatkou keřovou (Linyphia triangularis), která má kontrastnější hnědou kresbu na zadečku a na vnitřní straně stehna prvního páru nohou má obvykle pět trnů (plachetnatka teplomilná obvykle jen tři). Plachetnatka keřová dospívá až koncem léta a je mnohem hojnější. Spolehlivé určení je podle kopulačních orgánů.

 

Rozšíření: Palearktický druh, Evropa, Alžírsko, Turecko, Kavkaz a jižní část Sibiře.

 

V ČR vzácný druh, jen v nejteplejších oblastech, známa z Českého Středohoří (NPR Raná), Znojemska (Načeratický kopec) a okolí Brna (PP Kavky). Mapa rozšíření zde.

 

Biologie a ekologie: Plachetnatka teplomilná obývá suché osluněné biotopy, jako jsou stepi, lesostepi, suché křovinaté stráně, vřesoviště a okraje světlých lesů, zvláště doubrav. Plachetkovité sítě si staví na mladých stromcích, keřích i bylinách, někdy i v hustém porostu. S dospělci se setkáme od dubna do září.

 

Ochrana a ohrožení: Tento druh se vyskytuje na přírodě blízkých xerotermních biotopech, které jsou ohroženy zárůstáním a degradací rostlinného společenstva. A také díky vzácnosti (v ČR dosud jen 3 nálezy) byl tento druh zařazen v červeném seznum pavouků jako druh kriticky ohrožený (CR).

 

 

Literatura:

 

Dolanský J. (2014): Druhý nález plachetnatky teplomilné Linyphia tenuipalpis v ČR. Pavouk 37: 13–14.

 

Růžička V. & Buchar J. (2008): Dodatek ke katalogu pavouků České republiky 2001–2007. Sborník Oblastního muzea v Most, Řada přírodovědná, 2007/2008, 29/30: 3–32.

 

Kůrka A., Řezáč M., Macek R. & Dolanský J. (2015): Pavouci České republiky. Academia Praha.

 

Nentwig W., Blick T., Bosmans R., Gloor D., Hänggi A., Kropf C. (2024): Spiders of Europe. Version 09.2024. Online at https://www.araneae.nmbe.ch.