Lestes virens - šídlatka zelená

26. 11. 2017 vytvořil Adam Bednařík

Lestes virens (Charpentier, 1825) – šídlatka zelená 

Čeleď: Lestidae - šídlatkovití 

Status: běžný druh

 

Popis: S délkou těla 30-39 mm se jedná o nejmenší druh z našich šídlatek. Tělo je zbarveno převážně kovově zeleně. Spodní část hrudi a poslední dva články na zadečku samců jsou modře ojíněny. Spodní část hlavy je žlutavá. Hnědé plamky na křídlech jsou z obou stran lemovány světle žlutou barvou. Horní přívěsky na zadečku samců jsou tmavé, přičemž spodní přívěsky jsou krátké.

 

Možná záměna: Od našich ostatních druhů rodu Lestes je dobře rozpoznatelná. L. sponsa i L. dryas mají zadeček modře ojíněný i na prvních dvou článcích. L. barbarus má výrazně dvoubarevné plamky na křídlech a zcela chybí ojínění zadečku. U samic je mimo jiné dobrým rozlišovacím znakem morfologie kladélka.

 

Rozšíření: Hlavním areálem výskytu je Středomoří. Obývá však i zbytek Evropy vyjma Skandinávie a Britských ostrovů.

 

V ČR je méně běžná, vyskytuje se spíše ostrůvkovitě po celém území. Nejhojněji na jižní Moravě a v jižních Čechách.

 

Biologie a ekologie: Preferuje menší stojaté vody, jako jsou tůně, lomy či rašeliniště. Toleruje široké rozmezí hodnot pH – 3,5-8,5. Patří mezi vážky s pozdním výskytem. S dospělými jedinci se setkáme od června do října, nejhojněji v srpnu a září. Často usedají na příbřežní vegetaci. Vajíčka kladou samice za asistence samce do stonků rostlin. Zimuje ve formě vajíček.

 

Taxonomická poznámka: V našich zeměpisných šířkách převládá poddruh Lestes virens vestalis, zatímco v jižní části areálu (tj. Středomoří) se vyskytuje hlavně poddruh Lestes virens virens. Oba poddruhy lze odlišit nepatrnými rozdíly ve zbarvení hrudi, přičemž L. virens vestalis působí tmavším dojmem.

 

 

 

 

Literatura:

 

Dijkstra KDB & Lewington R (2006): Field Guide to the Dragonflies of Britain and Europe. British Wildlife Publishing Ltd. 320 pp.

 

Dolný A, Bárta D, Waldhauser M, Holuša O, Hanel L & kol. (2007): Vážky České republiky: Ekologie, ochrana a rozšíření. ČSOP Vlašim. 678 pp. 

 

Dolný A, Harabiš F & Bárta D (2016): Vážky (Insecta: Odonata) České republiky. Academia, Praha. 342 pp.

 

Waldhauser M & Černý M (2014): Vážky ČR: Příručka pro určování našich druhů a jejich larev. ČSOP Vlašim. 184 pp.