Leptorhoptrum robustum - pavučenka velká

28. 1. 2024 vytvořil Ondřej Machač

Leptorhoptrum robustum (Westring, 1851) – pavučenka velká

Čeleď: Linyphiidae – plachetnatkovití

Status: běžný druh

 

Popis: Jedna z našich největších pavučenek (podčeleď Erigoninae). Délka těla je 3,5–4,8 mm (hlavohruď 2–2,8 mm). Hlavohruď je tmavě hnědá až červenohnědá, zvláště u samců v přední části tmavší. Chelicery jsou robustní. Zadeček je protáhle vejčitý, šedohnědý až šedý, bez kresby. Samci jsou podobní samicím, mají však subtilnější tělo a bývají tmavší. Samci mají na makadlech drobný bulbus (kopulační orgán samců). Nohy a makadla jsou červenohnědé, bez kresby.

 

Možná záměna: Záměna je na první pohled možná s některými dalšími podobně zbarvenými plachetnatkami (Linyphiidae). Podobný je např. rod plachetnatek Allomengea a Macrargus. Pavučenka velká je jediný známý zástupce rodu Leptorhoptrum na světě.

 

Rozšíření: Holearktický druh, široce rozšířen v mírném pásu Evropy, Asie a Severní Ameriky.

 

V ČR nehojný druh, roztroušeně však po celém území, od nížin do hor. Mapa rozšíření zde.

 

Biologie a ekologie: Pavučenka velká obývá různé mokřadní biotopy, u nás zejména břehové bylinné porosty na štěrkových náplavech řek a potoků, litorály rybníků, mokřadní louky a ve vyšších polohách zejména rašeliniště. Žije u země mezi bylinnou vegetací nebo ve stařině. Staví si řídké plachetkovité sítě u země mezi vegetací. S dospělci se setkáme po celý rok, nejvíce od května do srpna.

 

 

Literatura:

 

Buchar J. & Růžička V. (2002): Catalogue of spiders of Czech Republic. Peres, Praha.

 

Kůrka A., Řezáč M., Macek R. & Dolanský J. (2015): Pavouci České republiky. Academia Praha.