Laphria flava - roupec žlutý

22. 7. 2016 vytvořil Ondřej Machač

Laphria flava (Linnaeus, 1761) – roupec žlutý

Čeleď: Asilidae – roupcovití

Status: běžný druh

 

Popis: Délka těla 14–18 mm. Hlava se světlými chloupky a nápadně velkýma černýma očima. Tykadla jsou tmavá, mírně lomená. Hruď je v přední části černá, vzadu žlutavě pýřitá. Zadeček je černý a je hustě ochlupen žlutavými chloupky, u kořene zadečku jsou chloupky řidší a prosvítá tmavé zbarvení zadečku. Nohy jsou černě pýřité, u samců se zahnutými stehny. Křídla jsou průhledná s hnědošedým nádechem.

 

Možná záměna: Záměna je možná s některými dalšími roupci rodu Laphria, zvláště s roupcem Laphria gibbosa, ten má však výrazně světlé (žlutobílé) chloupky na hlavě a zadní části zadečku.

 

Rozšíření: Evropský druh – západní, střední a severní Evropa a severní část Balkánu, chybí na Britských ostrovech.

 

V ČR hojný druh zejména v nižších polohách, roztroušeně po celém území.

 

Biologie a ekologie: Tohoto roupce můžeme potkat na různých osluněných biotopech, jako jsou okraje lesů a cest, mýtiny a lesostepi. Dospělci často sedají na osluněné kmeny stromů a pařezy. Dospělci létají od května a v letních měsících. Jsou to dravci, kteří loví různý, převážně létající hmyz, kterého se zmocňují v letu. Larvy žijí v dřevě stromů, kde loví larvy dřevokazného hmyzu.   

 

 

Literatura:


Doskočil J. & Chvála M. (1977): Roupcovití - Asilidae. Pp. 167-171. In: Doskočil J. (ed.): Klíč zvířeny ČSSR, díl V. Dvoukřídlí. Nakladatelství Československé akademie věd, Praha, 376 pp.

 

Javorek V. (1967): Kapesní atlas dvoukřídlého hmyzu. SPN Praha.