Lamium amplexicaule - hluchavka objímavá

27. 4. 2010 vytvořil Michal Hroneš

Lamium amplexicaule L. – hluchavka objímavá  

Syn.: Pollichia amplexicaulis (L.) Willd., Lamiopsis amplexicaulis (L.) Opiz  

Čeleď: Lamiaceae – hluchavkovité  

Status: běžný druh

 

Popis: Jednoleté, většinou do 20 cm vysoké rostliny s vystoupavými až téměř přímými, jednoduchými či už od báze větvenými, pýřitými lodyhami. Listy jsou okrouhlé až ledvinitě okrouhlé, na okraji vroubkované, na rubu chlupaté, řapíkaté. Listeny jsou obvykle přisedlé a poloobjímavé, ledvinité, na okraji vroubkované. Květenství jsou lichopřeslenovitá, tvořená přisedlými, drobnými, tmavě růžovými či vzácně bílými, pyskatými květy s rovnou korunní trubkou. Plodem jsou tvrdky.

 

Možná záměna: Záměna hrozí snad jen s hluchavkou nachovou (Lamium purpureum), od které se však liší objímavými, ledvinitými listeny či absencí listenců.

 

Rozšíření: Druh s evropským areálem, který přesahuje do severní Afriky, na Kanárské ostrovy a do jihozápadní Asie (Turecko, Kavkaz, Blízký Východ). V Evropě se na sever vyskytuje po severní Skandinávii, na jih po Středomoří. S polními plodinami byla hluchavka objímavá zavlečena na Island, do Grónska, Severní Ameriky (Kanada, USA), Jižní Ameriky (Argentina, Chile), do Austrálie a na Nový Zéland.

 

V ČR se druh vyskytuje poměrně hojně v nižších polohách, směrem do hor postupně ubývá.

 

Ekologie: Hluchavku objímavou nalezneme na okrajích polí, ve vinicích, zahradách, na ruderálních a rumištních plochách, opuštěných polích či na okrajích suchých trávníků. Obvykle na sušších, hlinitých až kamenitých, často vápnitých půdách.

 

Terofyt, který kvete téměř po celou vegetační sezónu, od března do září.

 

Význam: Polní a zahradní plevel.

 

 

 

Literatura:

Dvořáková M. (2000): Lamium L. – In.: Slavík B. (ed.), Květena České republiky 6, Academia, Praha, 596–603.