Hypera arundinis - nosatec

23. 1. 2017 vytvořil Filip Trnka

Hypera arundinis (Paykull, 1792) – nosatec
Čeleď: Curculionidae – nosatcovití
Status: CR

 

Popis: Délka těla 5,6–7,4 mm, zbarvení těla černé se žluto-hnědými světlými, přiléhajícími a dozadu směřujícími chloupky a šupinkami. Na štítu dvě hnědé pásky rozdělené světlou páskou. Hnědé šupinky na krovkách tvoří shluky teček, které téměř tvoří tři pásky.

 

Možná záměna: Nezaměnitelný druh.

 

Rozšíření: Evropský druh vyskytující se od Velké Británie, Španělska, Francie až po centrální evropskou část Ruska. V celém areálu velmi lokální a vzácný druh.

 

V ČR existují pouze historické nálezy z první poloviny 20. století z Čelákovic a Přerova nad Labem (Čechy) a na Moravě historické nálezy z Olomoucka, Paskova a ještě z padesátých let 20. století existují nálezy z Pálavy (Dolní Věstonice, Pavlovské kopce). Druh recentně může v ČR stále přežívat, pravděpodobně na jižní Moravě.

 

Biologie a ekologie: Dospělci jsou nacházeni od dubna do června s maximem v květnu. Biotopem jsou zachovalé mokřady a pobřežní vegetace nezregulovaných řek. Oligofágní druh s vazbou na rostliny z čeledi miříkovitých (Apiaceae). Vývoj larev je znám z potočníku vzpřímeného (Berula erecta), haluchy vodní (Oenanthe aquatica) a sevláku potočního (Sium latifolium). Páření imag a líhnutí prvních larev probíhá v květnu na živných rostlinách. Žír larev nejprve začíná na mladých listech a květenstvích, později se larvy přesouvají na starší listy. Koncem května a začátkem června se larvy kuklí, v typických (pro rod Hypera) síťovitých kokonech. Během jednoho až dvou týdnů se líhne nová generace imag.

 

Ohrožení a ochrana: Druh je zařazen v červeném seznamu ČR v kategorii „kriticky ohrožený“. Tento nosatec vyžaduje kontinuální podmínky na mokřadních biotopech. Historicky byl ohrožen především destrukcí a melioracemi mokřadních biotopů. Recentně ohrožení spočívá v eutrofizaci vod a regulaci toků. Zjištění recentní populace v ČR by mělo vést k neprodlenému vyhlášení maloplošného chráněného území. Management by spočíval především v udržení vodního režimu na lokalitě.

 

 

Literatura:

 

Benedikt S., Borovec R., Fremuth J., Krátký J., Schön K, Skuhrovec J. & Trýzna M. (2010): Komentovaný seznam nosatcovitých brouků (Coleoptera: Curculionoidea bez Scolytinae a Platypodinae) České republiky a Slovenska. 1. díl. Systematika, faunistika, historie výzkumu nosatcovitých brouků v České republice a na Slovensku, nástin skladby, seznam. Komentáře k Anthribidae, Rhynchitidae, Attelabidae, Nanophyidae, Brachyceridae, Dryopthoridae, Erirhinidae a Curculionidae: Curculioninae, Bagoinae, Baridinae, Ceutorhynchinae, Conoderinae, Hyperinae. Klapalekiana, 46 (supplementum): 1–363.

 

Gosik, R. (2007): Description of the pupa of Hypera arundinis (Paykull, 1792) (Coleoptera: Curculionidae) with comments to its biology – Snudebiller: 9, No. 118: 339-343.

 

Morris  M. G.  (2002):  True  weevils  (part  I):  family  Curculionidae, subfam.   Raymondionyminae   to   Smicronychinae.   The   Royal Entomological Society, vol 5, part 17b.


Skuhrovec J. (2003): Rozšíření nosatců rodu Hypera (Coleoptera: Curculionidae) na území České republiky. Klapalekiana  39: 69–125.

 

Skuhrovec J. (2005): Živné rostliny nosatců rodu Hypera (Coleoptera: Curculionidae) vyskytujících se na území České republiky. Klapalekiana 41: 215–255.

 

Skuhrovec J. (2013): Subfamily Hyperinae. Pp. 423–437. In: LÖBL I. & SMETANA A. (eds): Catalogue of Palaearctic Coleoptera. Volume 8. Curculionoidea II. Brill, Leiden, 700 pp.

 

Smreczyński S. (1968): Klucze do oznaczania owadów Polski, Część XIX, Chrząszcze – Coleoptera. Zeszyt 98c, Ryjkowce-Curculionidae. Podrodziny Tanymecinae, Cleoninae, Tanyrhynchinae, Hylobiinae. PWN, Warszawa.