Hierochloë australis (Schrad.) Roem. et Schult. – tomkovice jižní
Syn.: Anthoxanthum australe (Schrad.) Veldkamp; Holcus australis Schrad.
Čeleď: Poaceae – lipnicovité
Status: NT
Popis: Trsnatá, až 70 cm vysoká tráva, bez podzemních výběžků. Stébla přímá, lysá, na bázi obalená světle hnědými pochvami dolních listů; čepel listů plochá, někdy na ploše a okrajích drsně osténkatá, trávově zelená, neojíněná; jazýček nápadný, až 3 mm dlouhý, špičatý, ale někdy dřípený. Lata přímá, řídká; klásky mírně smáčknuté, trojkvěté (vrcholový květ oboupohlavný, zbylé samčí); plevy lysé, lesklé, plucha alespoň horního samčího květu osinatá; osina kolénkatá, zahnutá, vyrůstající z poloviny hřbetu pluchy. Plodem jsou světle hnědé obilky.
Možná záměna: Od ostatních zástupců rodu tomkovice se tento druh dobře pozná podle přítomných kolénkatých a zahnutých osin v samčích květech, ostatním druhům osiny chybí nebo jsou velmi krátké. Charakteristický je také trsnatý růst, ostatní druhy jsou dlouze výběžkaté a tvoří rozvolněné porosty.
Rozšíření: Druh nevelkého evropského areálu s těžištěm rozšíření ve střední Evropě. Na sever zasahuje do jižního Finska, na východ po Pobaltí až Ukrajinu, jižní hranice prochází sz. Itálií a Balkánským poloostrovem.
V Česku leží těžiště rozšíření v termofytiku a v navazujících polohách mezofytika. V Čech je častější, roste zejména v Českém středohoří, Českém krasu, na Křivoklátsku a v Polabí. Údolím Vltavy proniká až na Českokrumlovsko. Na Moravě roste především na Znojemsku a dále proniká předhůřím Českomoravské vrchoviny, přes Moravský kras až do Drahanské vrchoviny.
Ekologie: Druh je vázán na světlé teplomilné lesy, především na doubravy, ojediněle roste v dubohabřinách. Preferuje minerálně bohaté, čerstvě vlhké až vysýchavé půdy. Obvykle roste v zapojených porostech, ale kvete před plným olistěním stromů.
Vytrvalý hemikryptofyt s fenologickým optimem kvetení od konce března do začátku května.
Ochrana a ohrožení: Druh není veden mezi zvláště chráněnými, v Červeném seznamu je řazen do nízké kategorie téměř ohrožených druhů (NT), což nereflektuje vazbu druhu na cenné lesní biotopy a ostrůvkovitý, byť místy hojnější výskyt. Potenciální ohrožení populací tomkovice spočívá v nevhodném lesním hospodaření. V některých oblastech je druh ohrožen také masivním sběrem. Rostliny jsou bohaté na kumarinové sloučeniny a využívají se k aromatizaci alkoholu, zejména vodky, která se např. v Polsku prodává pod názvem żubrówka.
Literatura:
Baczek K., Angielczyk M. et al. (2014): Functional Traits of Selected Clones of Southern Sweet-Grass (Hierochloë Australis /Schrad./ Roem. & Schult.). – Herba Polonica, 60 (3): 10.2478/hepo-2014-0013
Dančák M., Dvořák V. & Janošíková K. (2013): Třicet lesních trav České republiky. – Univerzita Palackého v Olomouci, Olomouc, 91 pp.
Štěpánková J. (2024): Hierochloë R. Br. In: Štěpánková J., Chrtek J. jun. & Kaplan Z. (eds), Květena České republiky 9, Academia, Praha, 462–468.
Najdete zde již více než 2900 druhů rostlin, hub a živočichů!