Hasarius adansoni - skákavka skleníková

20. 2. 2016 vytvořil Ondřej Machač

Hasarius adansoni (Audouin, 1826) – skákavka skleníková

Čeleď: Salticidae – skákavkovití

Status: nepůvodní druh

 

Popis: Délka těla 4-7,5 mm (hlh. 2-3,5 mm). Hlavohruď je tmavě hnědá až téměř černá (u samců), okolo očního pole se světlými chloupky. Makadla samců s dlouhými bílými chloupky. Zadeček je u samic světle hnědý s nevýraznou kresbou. Zadeček samců tmavší s dvěma bílými tečkami a bílým pruhem v přední části. Nohy jsou tmavě hnědé se světlejšími chodidly. Zbarvení mláďat je podobné jako u samic.

 

Možná záměna: V ČR nezaměnitelný druh, snad jen nedospělé jedince můžeme na první pohled zaměnit se skákavkami rodu Evarcha.


Rozšíření: Kosmopolitní druh – rozšířený téměř po celém světě, zejména v tropech a subtropech včetně ostrovů. Tato skákavka byla popsána z Egypta.

 

V ČR nalézána nehojně uvnitř budov.

 

Biologie a ekologie: V ČR se tato skákavka vyskytuje jen ve vytápěných budovách, zvláště ve sklenících a pavilonech v zoologických a botanických zahradách (např. Praha, Brno). V tropických a subtropických oblastech je poměrně běžná na zdech domů a skalách. Samice zapřádají bílý plochý kokon do spár ve zdech. S dospělci se setkáme celoročně.

 

 

Literatura:


Buchar J. & Růžička V. (2002): Catalogue of spiders of the Czech Republic. Peres, Praha.

 

Kůrka A., Řezáč M., Macek R. & Dolanský J. (2015): Pavouci České republiky. Academia Praha.