Harpactea rubicunda - šestiočka ryšavá

6. 4. 2009 vytvořil Ondřej Machač

Harpactea rubicunda (C.L.Koch, 1838) - šestiočka ryšavá

Čeleď: Dysderidae - šestiočkovití

Status: běžný druh

 

Popis: Středně velký pavouk, o velikosti těla až 10-12 mm (hlh. 3,5-4,5 mm). Hlavohruď oválná, vpředu mírně zúžená, tmavě hnědo červeně zbarvená. Poměrně velké chelicery s dlouhým drápkem schopným prokousnout lidskou kůži. Oči jsou drobné a je jich pouze šest. Zadeček protáhlý a oválný,  zbarven šedavě až rezavě. Je pokryt krátkými chloupky a má tak holý a lesklý vzhled. Nohy jsou jednobarevné, světle hnědě zabarvené.

 

Možnost záměny: Záměna je možná s ostatními většími druhy z čeledi Dysderidae. Určení podle pohlavních orgánů je poměrně snadné, protože zástupci čeledi šestiočkovitých mají jednoduše rozpoznatelné pohlavní orgány.

 

Rozšíření: Evropa a část střední Asie zasahující až po Afganistán.

 

V ČR hojná zejména v nížinách.

 

Biologie a ekologie: Šestiočka ryšavá obývá suťové lesy, staré lomy a kamenité stráně, také často v blízkosti lidských sídel - v hromadách kamení, zídkách apod. Často se také zatoulá do domu (hemisynantropní druh). Šestiočka ryšavá je noční lovec a den přečkává v pavučinovém zámotku pod kameny. Jak už bylo řečeno, šestiočka ryšavá dokáže prokousnout lidskou kůži, a tak občas dochází ke kousnutí tímto pavoukem. Kousnutí však není nebezpečné a dá se přirovnat ke slabému vosímu bodnutí.

 

harpactea_rubicunda1 harpactea_rubicunda2 harpactea_rubicunda3

Literatura:


Buchar J. & Růžička V. (2002): Catalogue of spiders of Czech Republic. Peres, Praha.

 

Kůrka A., Řezáč M., Macek R. & Dolanský J. (2015): Pavouci České republiky. Academia Praha.