Gnaphosa lucifuga - skálovka velká

21. 12. 2009 vytvořil Ondřej Machač

Gnaphosa lucifuga (Walckenaer, 1802) – skálovka velká

Čeleď: Gnaphosidae – skálovkovití

Status: nehojný druh

 

Popis: Velký a nápadný pavouk, velikost těla u dospělých samic až 20 mm (hlavohruď 4,5–5,8 mm). Tato skálovka patří mezi největší představitele této čeledi v České republice. Celkové zbarvení těla je černé. Hlavohruď je hruškovitá, poměrně široká, leskle černá, šedá. Zadeček oválný, mírně zploštělý s krátkými černými chloupky dodávající sametový vzhled. Nohy jsou černé, stehna jsou načervenalá.

 

Možná záměna: Záměna možná s ostatními druhy rodu Gnaphosa (v ČR 10 druhů), skálovka velká je z nich největší. Mladé jedince lze na první pohled zaměnit s druhy rodu Zelotes. Spolehlivým určovacím znakem jsou kopulační orgány.

 

Rozšíření: Palearktický druh - Evropa a Střední Asie.

 

V ČR v roztroušeně po celém území, zvláště v teplejších oblastech. Mapa rozšíření zde.

 

Biologie a ekologie: Skálovka velká obývá skalnaté stepi, lesostepi, ale také druhotná stanoviště jako jsou staré lomy a pískovny. Právě v lomech bývá poměrně hojná a zdá se, že jí tento biotop vyhovuje. Přes den se ukrývá pod kameny v řídkém zámotku, úkryt opouští až za soumraku, kdy vyráží na lov kořisti. Kořist loví aktivně, sítě si nestaví. K páření dochází od začátku léta, v letních měsících samice chrání plochý čočkovitý kokon, který bývá připevněn na spodní straně kamene, nebo v pavučinovém vaku. Vývoj je pravděpodobně víceletý.

 

   

 

Literatura:

 

Buchar J. & Růžička V. (2002): Catalogue of spiders of Czech Republic. Peres, Praha.

 

 

Kůrka A., Řezáč M., Macek R. & Dolanský J. (2015): Pavouci České republiky. Academia Praha.