Glocianus maculaalba - krytonosec makovicový

30. 9. 2023 vytvořil Filip Trnka

Glocianus maculaalba (Herbst, 1795) – krytonosec makovicový

Čeleď: Curculionidae – nosatcovití

Status: lokální druh

 

Popis: Délka těla 3–3,9 mm. Tělo černé se světlými šupinkami. Štít a přední část krovek tmavě hnědé, zbytek těla světle hnědý. Ze spodní strany světle zbarvený. Krovky krátce oválné. Končetiny jsou značně dlouhé, první dva chodidlové články protáhlé.

 

Možná záměna: Tvarem, velikostí a zbarvením těla nezaměnitelný druh naší fauny.

 

Rozšíření: Převážně evropský druh žijící od Španělska po jižní část evropské části Ruska. Chybí v severní Evropě. Znám je ze severní Afriky a v Asii zasahuje až na Kavkaz a Blízký východ.

 

V ČR lokální druh rozšířený především v teplých oblastech nížin.

 

Biologie a ekologie: Dospělci od poloviny května do srpna s maximem od konce května do konce června. Xerotermní druh s vazbou na ruderály, teplé stráně, okraje cest a pole. Oligofág na různých druzích máků (Papaver spp.), uváděn je z máku vlčího (Papaver rhoeas), m. pochybného (P. dubium) nebo m. zvrhlého (P. hybridum). Je považován za škůdce pěstovaného máku setého (Papaver somniferum). Samičky v červnu kladou vajíčka již do mladých makovic. Napadené makovice v sobě mají dírky a lze je poznat podle velkých tmavých skvrn, které vznikají v okolí dírek zčernáním latexu vytékajícím z poraněných míst živné rostliny. Larvy v makovici vyžírají jednotlivé přepážky s nezralými semeny. V jedné makovici může žít až dvacet larev. Kuklení larev probíhá v půdě v hloubce 10–30 cm v hliněném kokonu. V kokonech jsou od září již dospělí brouci, kteří přezimují do následujícího jara.

 

   

 

Literatura:

 

Colonnelli E. (2013): Subfamily Ceutorhynchinae. Pp. 176–214. In: Löbl I. & Smetana A.(eds): Catalogue of Palaearctic Coleoptera. Volume 8. Curculionoidea II. Brill, Leiden, 700 pp.

 

Dieckmann L. (1972): Beiträge zur Insektenfauna der DDR: Coleoptera - Curculionidae: Ceutorhynchinae. Beiträge zur Entomologie: 22: 3–128.