Gagea pusilla - křivatec nizoučký

11. 12. 2010 vytvořil Václav Dvořák

Gagea pusilla (F.W. Schmidt) Sweet – křivatec nizoučký

Syn.: Gagea cluisiana Schultes et Schultes fil.; Ornithogalum pusillum F.W. Schmidt; O. clusii Tausch

Čeleď: Liliaceae – liliovité

Status: VU

 

Popis: Nízká (5–10 cm), lysá, vzácněji brvitá bylina. Cibule jediná, vejcovitá, vzácně ve společném obalu druhá cibulka, která nevytváří přízemní list. Přízemní list jediný, čárkovitý, znenáhla zašpičatělý, dlouhý 6–20 cm, přesahující květenství, obvykle jednožilný, nezřídka namodralý. Lodyžní listy po 1–2, vstřícné, lysé nebo olysalé. Květenství 2–8–(15)květý zdánlivý okolík; květní stopky lysé. Okvětní lístky hvězdovitě rozestálé, na vrcholu tupé, lysé, bez papil, na vnitřní straně žluté, na vnější straně žlutozelené. Plodem jsou protáhle obvejcovité trojboké tobolky.

 

Možná záměna: Habituelně podobným druhem křivatci nizoučkému může být křivatec žlutý (Gagea lutea), který je celkově robustnější a přízemní list je zakončen výraznou kápovitou špičkou. Okruh křivatce lučního (Gagea pratensis agg.) se vyznačuje vyšším počtem lodyžních listů, obvykle 2–5, a cibulemi po 3.

 

Rozšíření: Druh s centrem areálu v JV Evropě, s areálem ponticko-východomediteránního charakteru. Z JV Evropy zasahuje na jih do Malé Asie, na východ přes Ukrajinu do Ruska. V Evropě střední resp. v České republice dosahuje areál absolutní severozápadní hranice, hranice západní se nachází při pobřeží Jadranského moře u města Terst.

 

V České republice se vyskytuje pouze na jižní Moravě v oblasti termofytika. Stále ještě hojněji je udáván z Pavlovských kopců, z oblasti mezi Znojmem a Moravským Krumlovem a také v okolí Brna. Znám je rovněž z Hustopečska a Hodonínska. Je vázán na kolinní polohy.

 

Ekologie: Druh rostoucí na otevřených xerotermních stanovištích, jako jsou výslunné skalky, nezapojené porosty stepního charakteru, okraje křovinaté vegetace a rovněž roste v akátinách, které jsou v brzkém jaru neolistěné. Preferuje suché, na živiny bohaté substráty s bazickou reakcí především vápence.

 

Geofyt kvetoucí v brzkých jarních měsících tedy v březnu až dubnu.

 

Ochrana a ohrožení: Křivatec nizoučký není veden mezi zvláště chráněnými druhy ČR. V Červeném a černém seznamu patří do kategorie zranitelných taxonů. (VU) Paradoxně tyto vzácné jarní geofyty (především křivatce nebo některé druhy česneků) osidlují i ochranářsky kontroverzní typy biotopů jako jsou akátiny, které jsou obvykle považovány za nežádoucí. Řada lokalit tohoto druhu je chráněna i územně, a tak největší škody působí spíše přímé zásahy na lokalitách v podobě razantních disturbancí půdního substrátu nebo přímé vyrýpávání cibulek nenechavými zahrádkáři.

 

    

 

Literatura:

 

Hrouda L. (2010): Gagea Salisb. In: Štěpánková J., Chrtek J. & Kaplan Z. (eds), Květena České republiky 8, Academia, Praha, 403–418.